| AdreAdre a întrebat:

Am un DVD-Rom care nu citeste niciun DVD ci doar CD-uri! L-am desfacut, i-am curatat lentila laser cu care citeste dar nimic. De stricat nu e ca totusi citeste CD-uri.Am bagat un joc pe DVD in CD-Rw. Il citeste, vrea sa-l ia, face zgomot ca atunci cand citeste ceva, dar dupa 5 secunde isi da seama ca e DVD si nu-l ia ( e CD-Rw) deci DVD-urile sunt bune. Dar la DVD-Rom cand il bag, beculetul sta aprins 8 secunde, nu face niciun zgomot, si dupa se stinge.Ce sa-i fac?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Din cate am citit pe forumuri, am aflat ca dvd-rom si dvd-rw au cate doua lasere. Unul pentru discuri CD, iar celalalt pentru discuri DVD. Daca nu citeste un anumit tip de disc, se poate trage concluzia ca laserul respectiv s-a defectat, iar solutia cea mai ieftina este cumpararea unei noi unitati de citire si inscriptionare.

14 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Incearca un dvd de calitate cum ar fi : Verbatin daca nu-l citeste e stricat! Bafta!

| AdreAdre explică (pentru lpavel):

Sunt DVD-uri originale, cu jocuri cumparate de la Altex. De ex. am un GTA San Andreas pe DVD original cumparat cu 30 lei sigilat.

| lpavel a răspuns (pentru AdreAdre):

Atunci ia-ti adio de la acel DVD-Rom si cumpara-ti altul! Bafta!

| AdreAdre explică (pentru dannyel86):

Pai l-am desfacut si are in mijloc ceva ca o bila alba transparenta si daca apesi putin de tot se duce-n jos.Nu in aia se gasesc cele 2 lasere cd si dvd?

| dannyel86 a răspuns (pentru AdreAdre):

Nu conteaza unde sunt localizate laserele, ca oricum nu mai poti face nimic. Laserul este un consumabil si nu functioneaza la infinit. Dupa defectiune, piesa trebuie schimbata.

| AdreAdre explică (pentru dannyel86):

Dar am citit ca la multi nu le citea dvd-urile si dupa ce au curatat lentila le-a mers

| dannyel86 a răspuns (pentru AdreAdre):

Tu poti incerca sa stergi lentila, dar sunt si altii care au facut asta, fara sa rezolve problema. Daca va functiona din nou, foarte bine. Daca nu va da rezultate, cumperi altul. happy

| dannyel86 a răspuns (pentru AdreAdre):

Din cate am citit pe forumuri, am aflat ca dvd-rom si dvd-rw au cate doua lasere. Unul pentru discuri CD, iar celalalt pentru discuri DVD. Daca nu citeste un anumit tip de disc, se poate trage concluzia ca laserul respectiv s-a defectat, iar solutia cea mai ieftina este cumpararea unei noi unitati de citire si inscriptionare.

| dannyel86 a răspuns:

Din cate inteleg, ai si CD-Rw si Dvd-Rom. Atunci cand un disc nu e scanat, nu e numai problema unitatii de citire, ci vorbim si de calitatea cd-ului sau dvd-ului. Inainte discurile erau de calitate. Acum, fiind pe piata multi producatori, cu obiecte la pret accesibil, concurenta e mare si nu se mai pune pret pe calitate. Am cd din 2003 care merge fara probleme, dar daca fac azi un disc, mi-l citeste cu greutate sau deloc. Un dvd e mult mai sensibil decat un cd. Conteaza si calitatea lui si viteza la care il inscriptionezi, dar si starea de functionare a unitatii dvd-rom. Sfatul meu este sa verifici unitatea de citire cu un dvd de firma (cu film, joc, soft, drivere, etc), pentru a putea intelege unde e problema. Am intalnit astfel de cazuri, dar nu am un raspuns clar. Poate fi si o problema a sistemului de operare. Voi cerceta si, daca gasesc ceva concret, voi reveni cu un raspuns. happy

| stlucian a răspuns:

Depinde cum si cu ce ai curatat sistemul optic.Incearca cu alcool izopropilic.Acest lucru se mai intampla si la DVD-player-re care nu mai recunosc DVD-urile. Dupa curatire da sistemul mecanic pe pozitia "citire exterioara" adica sistemul optic sa fie pe exteriorul citirii CD/DVD-ului. Apoi lasa-l sa-si faca treaba de calibrare/pozitionare( fara cd).

Daca nici asa nu citeste e posibil sa ai sistemul optic "obosit" daca l-ai folosit mult. Diferentele de calibaj intre CD si DVD sunt mari atat la citire cat si la imprimare(ardere a unor CD/DVD). Daca ai ars multe DVD/CD-uri trebuie sa te astepti ca dioda laser sa-si fi trait viata.

| AdreAdre explică (pentru stlucian):

Nu citeste de vreo 2 ani. Dar inainte mergeau bine. Cum adica sa-l pun pe citire exterioare?

| stlucian a răspuns (pentru AdreAdre):

Adica untiatea optica sa "citeasca"de pe marginea discului

facand manual deplasarea unitatii optice spre extreriorul de citite. Exista un "melc"care face treaba dar poti si manual

| stlucian a răspuns:

Lasa-te de reparat.Ca nu ai scule! si oate nici conditii!

| AdreAdre explică (pentru stlucian):

Ce scule am o srubelnita si un patent laughing ce conditii vrei sa stau in lux laughing... + nu inteleg ce zici cu sa citeasca pe marginea discului poti explica ce si cum?

| stlucian a răspuns (pentru AdreAdre):

Daca nu sti lasa pe altii.si nu rade ca inca nu sti.CU un patent si o surubelnita toti sunteti meseriasi ...pacat de... dupa cati-va ani am trait-o si pe asta!