| Ferdyn a întrebat:

Am un fisier text unde trebuie sa editez aceeasi greseala in mai multe locuri. de exemplu apare in mai multe locuri "imporant" in loc de "important" este vreo metoda sa le pot edita pe toate odata? sa nu trebuiasca sa le caut pe fiecare in parte si sa le editez.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

In fiecare program text editor exista o comanda "replace" care inlocuieste acelasi cuvant scris gresit cu cel corect in tot textul. Tu trebuie sa introduci in cele doua campuri cuvantul ce trebuie inlocuit si cel cu care se inlocuieste. Word, Notepad, Wordpad au aceasta functie in bara de meniuri, la "edit". Succes!

2 răspunsuri:
| lostsoul4ever a răspuns:

Dap se poate cauta pe net " AutoCorect" il descarci in calculator si are limba romana e foarte usor de folosit.
Enjoy!