| EduardEPC a întrebat:

Am un hdd extern Samsung de 500gb si am vrut să instalez windows pe un laptop. Am instalat pe hdd si dupa ce am terminat am văzut că memoria virtuală este de 32 gb.Am incercat sa-l formarea dar nu merge. Ma poate ajuta cineva?

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Poate, daca te exprimi așa cum trebuie, o să primești un raspuns.
Din ceea ce ai scris știu ca ai un hdd extern marca Samsung.

| PainTech a răspuns:

Atat de multe intrbari...si atat de putine detalii concrete.
Deci, uite ce am inteles :

Ai un HDD extern Samsung. Ai instalat Windows pe acest HDD extern. Dupa instalare, ai observat ca memoria virtuala este de 32 de GB. ( sa imi spui daca am inteles corect ).

Acum nu inteleg care e problema. Memoria vitrtuala NU are treaba cu HDD-ul. Memoria virtuala permite folosirea unei parti din harddisk ca memorie RAM.

Desigur ca nu ai putut formata HDD-ul folosind windows tinand cont ca windows-ul e instalat de Harddisk. E ca si cum ai incerca sa speli un burete folosind acelasi burete : nu are sens.

Pentru a schimba cantitatea de memorie virtuala ( care, din nou, nu are legatura cu spatiul pe HDD ) poti apasa click dreapta pe My Computer -> Proprietati -> Avansate -> Performanta -> Avansate -> Virtual Memory. De aici poti schimba locatia
si dimensiunea fisierului "paging".
Nu stiu cum sa iti explic... Fisierul paging gazduieste datele care sunt pe Harddisk, dar se comporta ca si cum ar fi in memoria RAM.