| Ion1983 a întrebat:

Am un HP probook 430g2 si dintr-o data nu se mai deschide, butonul power si caps lock stau aprinse, iar led-ul de langa mufa de incarcare palpaie. Stie cineva macar ce inseamna acestea in parte?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca are baterie ce se scoate, scoate-i bateria, tine apasat pe butonul de pornire 30 secunde, sa se duca tot curentul din el, apoi conecteaza-l la priza si vezi daca functioneaza. O alta metoda ar fi sa vezi daca da "blink codes", unele laptopuri dau anumite coduri de eroare, si-ti pot "estima" ce ar fi in neregula. Poti sa incerci si cu alt incarcator sau doar pe baterie sa vezi daca merge, poate incarcatorul iti da prea mult/putin curent, dar prea putin probabil.

| Ion1983 explică (pentru CM7YRE):

Faza cu 30 secunde nu a mers si nu da blink codes din alea ca nu am gasit in tabelul de la HP pentru cum lumineaza la mine. poate fi bateria de bios? sau se poate sa se fi ars cpu?

| CM7YRE a răspuns (pentru Ion1983):

Bateria de la BIOS nu are legatura cu asa ceva. De obicei poate fi ideea de incarcator (am intalnit la unele modele gen HP 6540B, dar asta cu incarcator compatibil, nu dadea destul voltaj. Daca ai totul ok/ai avut totul ok pana acum, poate fi (nu obligatoriu, dar majoritatea cazurilor in ordinea asta): Placa de baza, placa video, procesor, rami etc. sau orice idei similare: https://www.youtube.com/watch?v=Rrl6CYEy7XM Daca nu te pricepi, du-l la cineva sau la un service sa-ti faca o diagnoza.