| Niculae_Ionut_1995_M821 a întrebat:

Am un laptop Acer aspire 3 A315-21G-65UM si are doua placi video si nu stiu cum sa fac sa o foloseasca pe aia dedicata. Ajutor, procesorul e amd si placile video sunt cea integrata amd radeon r4 si cea dedicata amd radeon 520 2gb, va rog am nevoie de ajutor.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La proprietatile display-ului pui nr.1 placa dorita.
Daca nu-l folosesti pe al doilea, poti sa-i dai "Disable" din Device Manager, dezactivand-o.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Teoretic, fiecare joc ar trebui sa aleaga singur placa video pe care sa o foloseasca.

Daca nu, uite ce faci. Te duci pe net, si descarci (daca nu le ai deja) AMD Radeon 520 Settings.

Apoi, te duci la search barul calculatorului si scrii acolo "Device Manager" si intri pe el.

La device manager, cauti "Display Adapters". O sa iti apara o mica lista. Dai click dreapta pe placa pe care vrei sa o folosesti, si alegi "Update drivers" sau ceba de genu. Sau poate "check for updates".

Il lasi sa se updateze, si cand termina, te duci in acelasi loc si de data asta dai click dreapta pe placa video pe care nu vrei sa o folosesti, si alegi disable.

Ar trebui sa mearga. Sper ca te-am ajutat happy