| EmmyEmmy a întrebat:

Am un laptop Acer aspire 5755g cu procesor i7 de pana la 3, 1ghz 6gb ram 2gb video si hdd 750...problema este ca imi merge foarte greu,raspunde foarte greu la comenzi,se blocheaza, se deschide greu...este probabil sa fie hdd-ul de vina?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal ar trebui sa-ti mearga bine, cu asemenea caracteristici tehnice. Si eu am Acer Aspire 5750, cu caracteristici mai slabe si imi merge foarte bine.
Nu spui ce sistem de operare ai, se poate sa fie din aceasta cauza. De asemenea s-ar putea sa fie virusat.
Daca sistemul de operare este in regula poti incerca sa imbunatatesti performanta cu categva lucruri simple:
curatarea (cu Disk Cleanup sau un program de curatare gen CCleaner), defragmentarea (cu Disk Defragmenter sau programul Defraggler) si devirusarea (cu antivirusul pe care il ai sau cu Malwarebytes AntiMalware).

| Jipa95 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si cu ce l-ar ajuta un antivirus dupa atata timp in care virusii si-au facut de cap prin sistemul de operare? Poti sa pui tu cel mai bun antivirus, e dus!

| Jipa95 a răspuns:

Schimba-ti windows-ul, este virusat, un antivirus nu te mai poate ajuta in cazul de fata e dus.

| mihailelea a răspuns:

Cel mai probabil trebuie reinstalat windows-ul.
Putin probabil sa fie hdd-ul de vina, dar poti sa il verifici cu HD Tune Pro.
Bafta!