| IancuSilviu a întrebat:

Am un laptop ACER e1 571g 33114 g50mnks procesor Intel core i3 2,4 ghz, placa video 2 gb si ..ram 4 gb frecventa necunoscuta.

In CPUZ si Speecy arata frecventa de 798 deci 1600 mhz, si 4 sloturi de ram dintre care unul ocupat.
Pe diferite site-uri, laptopul apare cu frecventa ram de 1333 happy

Need help! Vreau sa fac upgrade si nu stiu ce pot sa cumpar.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu procesorul nu poti face nimic.
Are doua sloturi de memorie pe care poti pune 4 Gb la 1333 Mhz pe fiecare. Total 8 Gb de RAM.
Placa video de 1Gb imi pare destul de buna mai ales ca si procesorul are grafica incorporata.

| IancuSilviu explică (pentru Salontanul):

In cpuz / speecy apar 4 sloturi ram si frecventa 1600

pe site sunt 2 sloturi si 1333 frecvent

| Salontanul a răspuns (pentru IancuSilviu):

Eu am gasit pe net asta: http://www.altex.ro/......ddr3-linux
Acolo are doua sloturi a cate 4Gb= 8GB.

| IancuSilviu explică (pentru Salontanul):

Http://www.flanco.ro/......u-gri.html

in cpuz arata 4 sloturi

| Salontanul a răspuns (pentru IancuSilviu):

Nu. Ti-am copiat de unde ai dat link-ul:
Memorie
Tip memorie DDR3
Capacitate memorie 4 GB
Frecventa 1333MHz
Memorie maxima 8 GB
Nr sloturi/sloturi ocupate 2/1
Deci are doua sloturi din care pe unul exista memorie (ocupat). Deci sunt doua sloturi a cate 4 Gb dar trebuie s-o vinzi pe aia de 2Gb si sa-ti iei doua de 4.

| IancuSilviu explică (pentru Salontanul):

Ba esti fenomenal laughing)) am 1 intreaga de 4 gb in el, eu zic ca in cpuz (program) imi da frecventa 1600 mhz si pe net 1333!

asta nu inteleg!

| Salontanul a răspuns (pentru IancuSilviu):

Eu am crezut ca ai 4 Gb pe cele doua sloturi. In ceea ce priveste frecventa si numarul de sloturi nu inteleg. Inseamna ca ai alta varianta de laptop. Habar n-am. Cea mai buna chestie este sa vezi denumirea memoriilor si sa iei altele identice daca nu vrei sa le schimbi pe cele vechi.

| Sheldon a răspuns:

Instaleaza acest program si te uiti la categoria Motherboard - Motherboard sau Motherboard -SPD
http://www.aida64.com/downloads