| hoLigan a întrebat:

Am un laptop Acer zg5 si vreau sa ii reinstalez windowsu dar nu booteaza de pe stick nici un windows. Aveam pe el win xp. Si tot un xp vreau sa ii pun dar nu stiu cum. windowsu lam facut pe stick cu rufus dar nimic.

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Deoarece ai o piesă de muzeu(vb vine) când ai stick-ul cuplat la netbook și acesta pornește apasă delete să intrii în bios.De acolo de la boot selectează cu F5/F6 ca stick-ul usb să fie primul dispozitiv de butare. Apeși F10 să salvezi setăriile. Dacă stick-ul este recunoscut de bios acesta va buta.Succes

| hoLigan explică (pentru DeyCj):

Este pus sa booteze din bios dar nu booteaza

| DeyCj a răspuns (pentru hoLigan):

Dacă ai făcut operația cu stick-ul în netbook și tot nu buteaza problema survine de la bios care nu recunoașate vendor-ul stick-ului tău usb.Nu ar strica un stick usb de 2 gb dar mai vechi, sau o unitate optică externă. Succes

| bugativeyRO a răspuns (pentru DeyCj):

In primul si primul rand, ai facut stick-ul boot-abil? uite aici un program bun rau pentru asa ceva ( cauta tutoriale pe net ) : https://rufus.akeo.ie/

| hoLigan explică (pentru bugativeyRO):

Merci dar si eu c rufus l-am facut. Si tot nu merge.

| hoLigan explică (pentru DeyCj):

O sa incerc si c un stick mai vechi sa vad

| bugativeyRO a răspuns (pentru hoLigan):

Ok

| DeyCj a răspuns (pentru bugativeyRO):

Nu știu de ce mi-ai răspuns mie, dar în fine.Cunosc procedeul, dar una e procedura și alta e practica care se face lucrând și întâlnind situații de genul..., unde în cazul lui nu se aplică că are laptop de pe vremea lu pazvanti chioru' de numa cu o unitate optică externă îl mai resoftezi(cel mai practic) sau cu un stick usb vechi ce nu are mai mult de 2 gb.

| bugativeyRO a răspuns:

Ai selectat din meniu-ul de BOOT sa aiba ca first boot stick-ul? ( USB )

| hoLigan explică (pentru bugativeyRO):

Da este selectat si din bios dar nimic.