| Easyscorpions a întrebat:

As dori sa reinstalez Windows pe laptop, însă acesta nu booteaza de pe stick. Mentionez ca am facut setările de prioritate in Bios, dar tot nimic. Care sa fie problema? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Poate nu e stick-ul bine facut. Poate merge facut cu yumi http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

Poate in timpul pornirii trebuie apasata o tasta pentru a alege mediul de pe care trebuie sa porneasca, poate exista in bios setari pentru USB - ceva de genul USB legacy care trebuie sa fie activ pentru a putea permite citirea stick-ului, functionarea tastaturilor pe USB

http://craftedflash.com/info/how-boot-computer-from-usb-flash-drive

Se mai poate instala direct de pe hard disk, daca inca merge windows-ul si exista spatiu in partitia C (pentru a instala windows-ul in partitia C), sa zicem 20GB - se dezarhiveaza un fisier iso de instalare windows pe o partitie, de exemplu D si se porneste instalarea din windows, se poate alege orice partitie pentru instalare. Daca se instaleaza in C, fisierele vechi vor fi puse intr-un folder Windows.old si se pot sterge dupa instalare. La instalarea de pe hard disk, problema e ca daca se blocheaza instalarea, nu mai exista mediu de pornire, daca stick-ul nu merge.

Se poate instala windows-ul si in partitia D, apoi fie se lasa asa si se redimensioneaza partitiile, fie se mai face o partitie, fie se sterge C si se instaleaza inca o data.

1 răspuns:
| Easyscorpions explică:

Multumesc pentru răspuns. Voi încerca sa instalez direct din Windows. In ceea ce priveste stick-ul, l-am mai folosit pentru a instala Windows pe un PC si a fost in regula. De asemenea, el apare in Bios.