| BarbuMaria23 a întrebat:

Am un laptop Asus x515ea care se încălzeste in partea ventilatorului are schimbată pasta dar tot se încalzeste oare trebuie schimbat ventilatorul?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu numai pasta trebuie schimbata (corect!), dar trebuie curatit de praf intreaga cale de ventilatie a aerului!

| BarbuMaria23 explică (pentru Bula):

Am curatat tot in imterior

| Bula a răspuns (pentru BarbuMaria23):

Daca ai procedat corect, atunci trebuie sa fie inparametrii dati de producator.
Daca temperatura este mai mare, atunci n-ai facut ceva corect.

| BarbuMaria23 explică (pentru Bula):

Am sters pasta veche am pus alta am acuratat puțin ventilatorul si cam atât nu prea avea praf

| Bula a răspuns (pentru BarbuMaria23):

La filtrele de aer (intrarea si iesirea caii de aer) ai curatat de praf?
Acolo se aduna si infunda mizeria calea aerisirii de racire.

| BarbuMaria23 explică (pentru Bula):

Da dar nu a fost mult praf.
Eu am cooler extern

| Bula a răspuns (pentru BarbuMaria23):

Filtrul de la iesirea aerului din cutie (prin tubul de aer) l-ai curatat?
Acoşo se depune cel mai mult praf!

| BarbuMaria23 explică (pentru Bula):

Da

| Bula a răspuns (pentru BarbuMaria23):

S-a vazut prin sita, dupa curtire?

| BarbuMaria23 explică (pentru Bula):

Da.

| Simpatic a răspuns (pentru BarbuMaria23):

Ai raspuns la intrebare, ai curatat tu, ti-am spus sa mergi la profesionisti care au sute daca nu mii de curatari de laptopuri la activ.
Laptopul nu este ceva simplu ca PC-ul ca oricine poate sa il curate, necesita cunostinte avansate si mai ales multa experienta.
Am intuit bine cateva mesaje mai suswinking
Dar ce sa-i faci toata lumea crede ca devine IT-ist sau hacker daca vede video-uri pe Youtube, nu este asa laughing

| Simpatic a răspuns:

Se incalzeste acolo pentru ca acolo e situata probabil placa video si/sau procesorul CPU
daca ventilatorul functioneaza nu trebuie schimbat!

toate laptopurile cand lucreaza se incalzesc mai mult sau mai putin dupa caz, dupa ceea ce are de facut sau dupa cat de bine e gandit sistemul de racire, fiind laptop este compact si normal sa se incalzeasca mai repede si mai usor decat un PC, care poate fi ventilat foarte bine si sa aiba montate 10 coolere

Este nevoie daca iti faci griji sa urmaresti din task manager cat de forjate sunt componentele tale mergi la > performance si acolo afli cate grade are GPU si cat de utilizate sunt celelalte : procesorul, memoria ram etc

Daca iti faci griji inca, poti descarca programe care iti arata cate grade are HDD/SSD-ul, procesorul fiecare in parte

| BarbuMaria23 explică (pentru Simpatic):

Temperatura oscilează între 50, 64 84.

| Simpatic a răspuns (pentru BarbuMaria23):

Temperatura la ce anume?
oscileaza cand?
una este cand stau pe net si am 1 aplicatie deschisa alta daca joc jocuri video in 1440p!

Cum am zis temperatura la ce anume si cand?

Fie ai prea multe softuri instalate care lucreaza in background, fie ai o problema cum ai zis fie totul este ok

Poti verifica temperaturi CPU si GPU cu https://www.ccleaner.com/speccy/download/standard

Iti mai zic o chestie laptopurile au default (daca nu se modifica cele care se pot modifica!) un control al temperaturilor, se poate vedea acest lucru in BIOS/UEFI si in mod implicit daca o temperatura depaseste valoarea maxima setata, atunci deviceul se inchide/restarteaza pentru a impiedica avarierea
Asta daca cumva nu s-a umblat la acele valori, dar nu cred!
Deci din punctul meu iti faci prea multe griji!
Daca pasta s-a schimbat si laptopul a fost curatat de praf la un service autorizat nu de catre un necunoscator atunci nu e problema!
Daca in schimb s-a facut de catre cineva care nu are cunostinte solide IT si nu este un specialist atunci posibil sa fi atins ceva, sa fi scos din functiune ventilatoare etc
Daca ventilatorul se aude ca si cum se tureaza mai tare cand si cand atunci functioneaza ok, coolerul de pe placa video al laptopurilor de exemplu porneste cand si cand pe setari maxime, in rest unul merge si unul este in stand by, asta la placile video dedicate de performanta sa le zic asa, unde intalnim 2 coolere!

| BarbuMaria23 explică (pentru Simpatic):

Când stau pe net

| Simpatic a răspuns (pentru BarbuMaria23):

Descarca acest soft de l-am pus mai sus si spune-ne ce afiseaza cand stai pe net fiecare :

CPU ce temperatura arata, GPU ce temperatura arata si Storage ce temperatura (-aici citeste doar HDD si nu SSD/Nvme)

Cu alte cuvinte in softul acesta Speccy la rubrica Summary

La mine acum afiseza asa : CPU - 48 grade C, Graphics si la denumirea placii video regasesc : 46 grade C, si la storage HDD-ul meu (am si NVme) arata : 35 C

Este adevarat ca pot fi fluctuatii dar nu de 10 grade la o navigare pe net, la CPU (procesor) si placa video! dar cum am zis cand nu sunt fortate (stres) nu sunt diferente mari!

| BarbuMaria23 explică (pentru Simpatic):

Eu de obicei nu il folosesc mult

| comanantonio17 a răspuns:

Cred că da