| dumitrupicotici a întrebat:

Am un laptop Asus care la cateva minute dupa ce intra in windows 7 ecranul se face negru, laptopul functioneaza iar tastele caps lock sunt blocate, am schimbat driverul de la placa video si tot nimic. Care credeti ca ar fi problema? Dumitru Picotici

Răspuns Câştigător
| jhonny999 a răspuns:

Actualizarea driverelor grafice ar putea rezolva problema.
Faceti click pe start si in caseta Cautare programe si fisiere tastati MSINFO32
si apasati tasta Enter la sectiunea numita Rezumat Sistem,click pe Componente click pe Afisare si va va afisa informati despre Placa Video producator si model. Mergem in Google tastam modelul placi si driver download,vom merge pe pagina producatorului si vom descarca un driver actualizat versiune mai noua si install.
O alta metoda de recuperare,tastam in google Touslesdrivers,in pagina afisata selectam Mes drivers,in pagina afisata cautam aplicatia Maconfig, download si install, dupa instalarea aplicatiei Maconfig ne vom reintoarce in pagina si vom actiona butonul Lancer la Detection va scana Laptop-ul si iti va afisa mai multe versiuni drivere, alegem un driver versiune mai noua, download si install

4 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Posteaza configuratia Laptop-ului, explica cind a aparut problema imediat dupa instalare, dupa o anumita perioada de timp.

| dumitrupicotici explică (pentru jhonny999):

A aparut dupa cateva zile de la instalare a windows 7 home premium, mentionez ca am mai instalat o versiune de windows 7 profesional si facea la fel, ba poate chiar mai rau,... daca dau de doua ori restart isi revine si nu mai apare problema... configuratia este un ASUS X54H cu Intel I3 2310M, placa vide dedicata AMD radeon 6470M, 4 Gb ram

| dumitrupicotici explică (pentru jhonny999):

Jhonny multumesc, meriti o funda pentru acel site de la francezi, isi face bine treaba, acum trebuie sa vad cum voi instala driverul pentru placa video, cei de la ati au un program denumit catalyst care verifica sa vada ce placa video ai si se pare ca nu o recunoaste, dar ii dau eu de cap, sper happy

| jhonny999 a răspuns (pentru dumitrupicotici):

Actualizarea driverelor grafice ar putea rezolva problema.
Faceti click pe start si in caseta Cautare programe si fisiere tastati MSINFO32
si apasati tasta Enter la sectiunea numita Rezumat Sistem,click pe Componente click pe Afisare si va va afisa informati despre Placa Video producator si model. Mergem in Google tastam modelul placi si driver download,vom merge pe pagina producatorului si vom descarca un driver actualizat versiune mai noua si install.
O alta metoda de recuperare,tastam in google Touslesdrivers,in pagina afisata selectam Mes drivers,in pagina afisata cautam aplicatia Maconfig, download si install, dupa instalarea aplicatiei Maconfig ne vom reintoarce in pagina si vom actiona butonul Lancer la Detection va scana Laptop-ul si iti va afisa mai multe versiuni drivere, alegem un driver versiune mai noua, download si install

| Tagaso a răspuns:

Problema e unul dintre programele care pornesc odată cu windows, împiedică pornirea windows explorer.Dai clic pe start scrii în bară "msconfig"la general să fie bifat selectiv startup, te duci la startup și debifezi programul pe care-l bănuiești, trebuie să fie cât mai puține pentru un start mai rapid, sistemul de operare și antivirusul sunt necesare