| Anca_9418 a întrebat:

Am un laptop ASUS K50AB pana ieri a mers, azi dimineata cand am vrut sa il aprind nu a mai mers, de fapt se aude ceva scrie si ASUS dar dupa apare o imagine neagra si o sageata mica,, _" sus in stanga care licare dar el numai porneste. Ce e de facut?

3 răspunsuri:
| Alex_9605 a răspuns:

Probabil e de la Windows, incearca sa il reinstalezi.

| Klaudyw3 a răspuns:

Verifica setarile din bios. Apase "del" in timp ce se porneste calculatorul- apoi mergi la boot- boot priority sau ceva si seteaza hard diskul primul. Daca nu merge inseamna ca e de la Windows. De asemenea ai putea sa mai incerci ceva de genul asta(iti dau un link, poate pare complicat da de fapt e usor)https://wiki.ubuntu.com/Grub2#Recover%20Grub%202%20via%20LiveCD

| likotan a răspuns:

Deconecteaza-l si scoate-i bateria si pe urma pune-o la loc si da-i drumul, la mine functioneaza