| PaulAndrei8 a întrebat:

Am un laptop Asus pe care mergea ok, adica nu aveam problemele pe care le am acum =). L-am trimis la garantie deoarece i-am dat cativi pumni si s-a sctricat si acum l-am primit, doar ca, cand l-am primit cei de la Depanero nu stiu ce mi-au facut la laptop de a trebuit sa resetez Windows-ul. L-am refacut, dar acum nu cred ca imi mai detecteaza placa video, adica in loc de placa nVIDIA RTX 3050 imi spune ca am Intel UHD Graphics. Am cautat si pe net rezolvari nu prea am reusit sa fac nimic, am instalat si drivere pentru nVIDIA de pe aplicatia celor de la Intel, am instalat si geforce experience dar in zadar, nici nVIDIA graphics. Are cineva idee ce sa fac? Ma gandesc sa il resetez de tot din BIOS dar nici asta nu am gasit cum sa fac. Va rog ajutor.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa faci o testare la laptop, care deteceaza modelul placii video!
Este posibil ca, la service ti-au schimbat placa video, daca a fost defecta.
O alta posibilitate ar fi ca, laptop-ul tau sa contina 2 sisteme video, ce se pot accesa separat (setare din BIOS).

11 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Dragă prieten, de ce ai lovi un obiect de calitate și pe deasupra costisitor? happy

| flixbuster a răspuns:

Ori ti-au schimbat placa de baza (la laptop-uri sunt toate lipite pe ea, CPU, GPU, uneori si RAM) cu una mai slaba ori habar nu ai cum sa (re)instalezi (corect) un Windows si driver-ele necesare.

Asta cu "am instalat si drivere pentru nVIDIA de pe aplicatia celor de la Intel" e maxima. Eu zic sa mergi la cineva care se pricepe ca sa ti-l verifice/instaleze cum trebuie - asta ca sa nu-l iei iar la pumni ca nu are RTX 3050winking

| PaulAndrei8 explică (pentru flixbuster):

Vrei poza puiu cu driverele de la Intel?

| Xox0 a răspuns:

Trimite-l inapoi sau returneaza-l.

| Standt a răspuns:

No, acum da-ti cu pumnii in cap. Cea ce trebuia sa faci de prima data.
Probabil in service ti-au schimbat placa video pentru ca pe prima ai stricat-o.
Daca nu stii ce sa faci, mergi la un service.

| Ka0ru a răspuns:

Ce terminat! Nu e vina obiectului ca esti tu fraier (:
Data viitoare da-ti tie pumni in cap!

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Poate că acum chiar ai o placă Intel UHD Graphics. Depanero ce zice?

| PaulAndrei8 explică (pentru SydneyFunnelWeb):

In bios spune ca am si rtx 3050

| Ella1121 a răspuns:

Morrlaughing omul cere ajutor cum să își repare laptopul și se trezește să îi dea sfaturi de viațălaughing leșin

Dar serios, dc ai dat pumni in laptop? laughing
Am tot Asus și am grijă și când îl pun pe masă laughing cred că e și pentru ca sunt fată

| PaulAndrei8 explică:

Vina mea ca am apelat la un forum de romani. Din atatia oameni care au comentat nu a fost in stare 1 sa zica ceva util.

| george3049 a răspuns:

Salut, sper sa consideri relevant raspunsul meu, desi nu o sa ma leg de placa video in sine. Sper ca el sa ajunga la tine.
Distrugerea obiectelor proprii apare des ca o medota prin care ies la suprafata frustrari si emotii reprimate.
Imi poti spune ce joc sau activitate ti-a trezit reactia asta si ce se intampla in fix acel moment? Iti amintesti sa mai fi avut fix acest sentiment vreodata? il asociezi cu ceva petrecut in relatia cu parintii tai?
sugerez data viitoare cand va aparea acest impuls sa iti dai ragaz, sa stai impreuna cu furia ta, sa o imbratisezi si poate chiar sa o saruti in timp ce o strangi in brate cu compasiune. ea esti tu si tu esti ea si e ok sa o simti, totusi, trebuie sa realizezi de unde vine si sa o poti scoate la suprafata intr-un mod mai sanatos.
numai bine, amice