| AlaDyn172 a întrebat:

Am un laptop ASUS, si incarcatorul nu prea merge.
Deci dupa ce se intrerupe curentul, incarcatorul, nu mai incarca laptopul, beculetul de la incarcator nu se aprinde dupa ce vine curentul, si nici nu mai incarca laptopul.
Eu cred ca de la prea multe pane de curent.
Dar dupa 1-2 ore, revine, si iar se incarca, dar asta nu-mi place, pentru ca bateria tine 1 ora si 30 de minute... si trebuie sa astept inca 30 de minute.
Trebuie sa-mi cumpar alt incarcator?
Daca da, toate sunt la fel?
Adica la capatul firului unde il bagi in laptop sa fie rotund?!

Răspuns Câştigător
| paul9923 a răspuns:

Pai poate ca este de la mufa incarcatorului sau de la laptop, consulta un specialist.

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu se mai aprinde pentru ca intra in protectie, daca sunt pene scurte de fractiuni de secunda! Trebuie scos din priza ca sa se descarce condensatorii timp de 1-2 minute si bagat iar, dupa care o sa porneasca! Asta un aspect! Daca ai pene dese de curent, trebuie sa-ti iei un UPS, asta daca nu vrei sa ramai fara calculator!
http://www.epasystems.ro/despre-ups-uri/

| Jipa95 a răspuns:

Daca nu ai incarcatorul acelui laptop in original, iti recomand sa-i cumperi unul pentru modelul laptopului tau. Iar daca vrei o autonomie mai mare de 1h:30, de ce sa nu-ti schimbi si bateria, daca spui ca locuiesti intr-o zona cu multe pene de curent.

| AlaDyn172 explică (pentru Jipa95):

Este incarcator-ul original, si nu m-am referit la autonomie, eu ziceam daca are probleme incarcator-ul. straight face

| Jipa95 a răspuns (pentru AlaDyn172):

Pai uite daca ai posibilitatea, testeaza acel incarcator si pe alt laptop Asus asemanator cu al tau iar daca merge, inseamna ca este ceva cu alimentarea din laptop-ul tau!

| AlaDyn172 explică (pentru Jipa95):

Hmmm, ai citit tot ce am scris?! Am spus ca, cand se face pana de curent, si revine "beculetul" de la incarcator (verde), nu se mai aprinde, si dupa 1-2 ore, se aprinde si dupa revine alimentatia laptopului din nou.

| thezbx a răspuns:

Pai pentru asta e incarcatorul ala, ca la o pana de curent sa nu se arda nimic din calculator, parerea mea este sa iti cumperi altul dar ai grija sa corespunda laptopului tau