| EUeStEEu a întrebat:

Am un laptop care nu se poate conecta la WiFi decat prin cablu(hotspot prin cablu), daca ii introduc o placa de retea externa într-un port usb se va putea conecta la wifi fara fir? In teorie ar trebui...De unde instalez driverele pentru placa de rețea, daca sunt necesare? Mulțumesc

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai verifica-ti laptop-ul, de ce nu merge pe el wi-fi?
1. Citeste manualul de utilizare a laptop-ului, referitor la activarea wi-fi (o combinatie de taste: "Fn" + o tasta de functie "Fx").
2. Verifica, daca este instalat driver-ul wi-fi a laptop-ului (de pe site-ul producatorului se poate descarca). La "Device Manager" poti vedea daca driver-ul este instalat (e pe lista) si nu are ceva eroare (nu este scris cu galben sau rosu).
3. In caz ca cele de mai sus sunt in regula, dar tot nu se activeaza wi-fi, atunci apeleaza la un cunoscator: service, cervice-ul cablistilor, etc.
Nu recomand folosirea de "wi-fi prin usb", fiindca runctioneaza cu viteza mult mai mica decat ceea a laptop-ului.

| VoidEternal a răspuns:

Sunt adaptoare wifi pe usb. De obicei driverul se instalează singur. Dar nu te aștepta la cine știe ce performanțe

Răspuns utilizator avertizat
| Țoglă a răspuns:

Da, se poate și prin adaptor/receptor USB

| 120bulevard a răspuns:

De pe website-ul producatorului, evident, sau daca ai CD-Rom si ma indoiesc ca ai, il instalezi cu CD-ul care vine in cutie, care si ala, e posibil sa nu-ti vina, multa bataie de cap si stres. Cauti pe google "modelul tau de placa" drivers, intrii pe site-ul lor, descarci, instalezi, verifici daca e totul bine si boom, te poti conecta la WiFi.