| ItzRivenGod a întrebat:

Am un laptop cu multi mullti virusi am avit nod 32 nod 32 esot kasperski dar n-au facut decat sa afle ca am vreo 400 de virusi da nu mi le elimina de ce vreau un antivirus care sa faca praff virusii ca din cauza asta mi se tot inchide laptopul si e enervant

6 răspunsuri:
| spillux a răspuns:

Chiar si cu un program ca Deep Freeze, nu esti in siguranta. La un moment dat ai sa-l dezactivezi, chiar si pentru o ora, dar nu stii ce salvezi in ora aia. Eu votez pe Bitdefender. Intri pe bitdefender.com, acolo la sectiunea Download ai o versiune free. O instalezi, este foarte usor de instalat (versiunea free e foarte buna la devirusare dar nu te protejeaza in timp real). Pentru unele persoane este destul de greu sa reinstalezi windous-ul, asa ca incerca sa-l resuscitezi: mai intai bitdefender free 2009, dupa care Superantispyware (la fel versiune gratuita f. eficienta), iti mai trebuie si un program care sa elimine orice urma (atat din internet cat si din sistem temp., history...) un astfel de program ar fi R-Wipe&Clean, mai adaug TuneUp Utillities 2009 sau System Mechanic... daca ma vrei iti mai spun... Orice calculator trebuie sa aiba astfel de programe instalate, majoritatea nu iti incarca sistemul si iti salveaza pielea. Pe final as adauga sa faci, atunci cand ai pc curat sau dupa o reinstalare fresh, o imagine a intregului disk C cu ajutorul Acronis True Image Home (nu e ca system restore ineficient uneori), un program extrem de bun, care te va ajuta sa-ti aduci sistemul de cate ori vrei tu la un anumit punct in timp.

| raidu2004 a răspuns:

Incearca o scanare online http://housecall.trendmicro.com/ aici iti depisteaza virusi si ti si elimina fara sa iti instalezi antivirusul lor. Daca nici asa nu merge nu stiu alta solutie decat sa iti instalezi din nou windows-ul.

| man a răspuns:

Salut. o solutie sigura este instalezi un windows si formatezi pc-ul asa nu vor mai fi intrusi apoi incearca avast home editions il am de o jumate de an si nu am nici o licenta la el. pentru. asta mi am instalat revo uninstaler si cand expira trial version al antivirusului il dezinstalez cu revo si totul e ca la inceput. mentionez ca nu am nici un virus pe calc.

| Diav0la a răspuns:

Iti recomand sa faci o reinstalare de windows ca sa scapi de virusii pe care i-ai adunat, dupa care poti instala Deep Freeze.

Deep Freeze protejeaza si pastreaza configuratiile de baza ale PC-ului tau.
Indiferent de modificarile pe care un utilizator le face unei statii de lucru, pur si simplu se reporneste calculatorul pentru a anula toate modificarile si a reseta calculatorul la starea sa initiala. In acest fel timpul destinat suportului tehnic este redus sau eliminat complet.
Protectie absoluta,
• Garanteza 100% recuperarea la repornire a statiilor de lucru
• Asigura protectie cu parola si securitate completa
• Protejeaza partitii si drivere multiple
• Protejeaza CMOS
• Protejeaza master boot record
Integrare si compatibilitate
• Suporta drivere hard si partitii multiple
• Sporta medii multi-boot
• Compatibil cu Fast User Switching
• Suporta drivere hard SCSI, ATA, SATA si IDE
• Ofera o singura instalare pentru Windows 95, 98, ME, 2000, XP, Vista, Mac OS X, Linux.
• Compatibil cu FAT, FAT32, NTFS
Optiuni instalare
• Ofera optiunea silent install pentru o instalare rapida in retea
• Ofera optiunea de instalare pe statii de lucru multiple ca parte a imaginii master.

| domidoc a răspuns:

Incearca Panda Cloud. E on-line.

| Calin_4420 a răspuns:

Instaleazati AVAST...un antivirus f bun...depisteaza virusii si ii face prafwinking