| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop cu windows 10 si m-am saturat sa ma puna mereu sa dau update-urile alea obligatorii. Cateodata sta ore intregi si se mai si blocheaza, iar eu poate chiar am nevoie sa lucrez pe laptop in ziua aia.
Daca imi instalez un windows fara licenta tot asa se va intampla? Sau pot renunta la aceste update-uri? Adica il am de aproape un an si din cauza asta face si figuri, dureaza si mai mult sa se deschida, sunetul e din ce in ce mai prost... Help me sad

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Poti sa le dezactivezi daca te incurca asa tare, dar sa nu ai pretentia sa fi la fel de protejata.
Daca dureaza ore intregi, ai netul slab.
Mai poti sa le setezi manual, odata la o luna nu strica sa mai faci cate un update.
Asa nu te mai incurca!

| qest11 a răspuns:

Si eu sunt la capitolul asta cu w10. Daca mergi cu actualizarile active, peste 90 de zile te cam obliga sa il cumperi sau sa il reinstalezi. Eu am gasit pe net o varianta: apesi pe tasta de windows, cea de langa alt +r, si apoi scrii services.msc https://www.gadget.ro/dezactiveaza-actualizarile-automate-in-windows-10/
Iti recomand sa dai restart dupa ce schimbi pe acolo. Ideea e ca daca ai apucat sa faci un update, deja cronometru e pornit. La net te cunectezi dupa ce schimbi setarile.

https://softulmeu.blogspot.ro/......mmand.html

| doctorandus a răspuns (pentru qest11):

Sfat foarte prost. Daca dezactivezi updateurile esti sitting duck pentru hackeri.

| doctorandus a răspuns (pentru qest11):

Ubuntu? Arch? Astea au updateuri de trei ori pe zi (din experienta proprie).

| BaiatujmekhBazatBrocuraj a răspuns:

Un s ablotichatorhiii

| TrollKing1 a răspuns:

Te duci in This PC/Acest PC click dreapta iti arata Gestionare/Management(depinde in ce limba ai windows-ul)
si vezi tu acolo servicii si aplicatii/services and applications, dupa dai click pe services, si cauti Windows Update dai click si vei vedea startup type: tu selectezi acolo disabled si vei da stop si dupa ok si gata, asa iti vei dezactiva update-urile!
Funda?