| Petrica1337 a întrebat:

Am cumparat un laptop seccond hand si vreau sa intru in BIOS, dar are parola si nu o stiu. Modelul BIOS-ului este InsideH2O Version V1.06
Stiti careva cum sa aflu/resetez parola? Multumesc foarte mult, promit

Răspuns Câştigător
| Vanqu1sh a răspuns:

In loc sa bati omul la cap cu un reply total idiot, ai fi putut sa ii spui simplu de la inceput ca scoaterea bateriei dupa placa de baza este o optiune sau sa ii fi dat un link cu mai multe informatii : http://www.computerhope.com/issues/ch000235.htm

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

De ce vrei tu neapărat să intri în BIOS? Vrei să faci operații speciale, cum ar fi schimbarea ordinii de butare, OC sau altele?
Dacă vrei să instalezi un sistem de operare sau o platformă Microsoft pe laptop NU ai ce căuta în BIOS.trebuie să vă învatați să nu va mai tratați calculatoarele din 2006 în coace ce pe niște PIII-uri, ce nu aveau boot loader.Calculatoarele normale toate au așa ceva!
Selectarea dispozitivului de butare se face în funcție de modelul laptop-ului tău cum ar fi: F9(la Dell-uri de exemplu), F11, la majoritatea calculatoarelor, F2 la Toșibe Siemens-uri și modele mai vechi de Acer-uri, F12 la Acer și F8/F9 la Asus. Oricum în timpul butării pe ecran o să-ți apară pres... Ket for Boot menu/Press... key for entering settings(aia e pentru BIOS, adică F2/f12 sau Del(Delete))
Parola de BIOS nu o poți afla numai de la ce ce l-a parolat, dar, în schimb se poate reseta BIOS-ul, cu riscurile de rigoare, prin scoaterea bateriei de pe placa de bază, și asta dacă nu cositorită pe placa de bază. Pentru asta trebuie să ai acces la placa de bază, operație ce se face într-un service autorizat, nu service-uri de cartier unde lucrează cârpaci ce te tund de bai și rezolvă problema doar temporar cu scopul de a crea dependență de acel service.Succes

| Petrica1337 explică (pentru DeyCj):

Am intrebat doar daca pot reseta parola de la BIOS, atata tot... nu stiu de ce trebuie tu sa stii ce am eu de facut acolo. happy "poate am de cautat niste poze, ce sti tu" laughing) (nu e posibil asa ceva).
mersi oricum.

| DeyCj a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Am mai văzut „deștepți" de-ăștia destui care apoi or venit aici să se vaiete ca nu le mai lucră calculatorul.De asta am scris „idiotenii"(desigur pentru un cioban ciberneti așa îs, care nici măcar nu se sinchisește să citească ce e scris!)
ca să scutesc pe alții de întrebări de doi bani am preferat să scriu.Că el nu citește asta e prostia lui; și al multor alții de „generația" lui.

| DeyCj a răspuns (pentru Petrica1337):

Dacă ști ce ai de făcut de ce ai mai întrebat? Ca să te afli în treabă probabil...
De ce trebuie...
Știu mult mai multe ca tine și ca mulți ce sunteți pe-aici în domeniu...și de aia vă dau detalii în răsunsuri.detalii ce trebuie citite și bgate la cap! Că vă ajut când am timp asta e altă treabă.Că nu toți meritați, aste e devărat.Și mai și râdeți ca să ca proșii-n târg în loc să citiți ce scriem!

| Vanqu1sh a răspuns (pentru DeyCj):

Sunt convins ca si tu ascultai de altii cand iti spuneau ceva de genul.

| DeyCj a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Dacă era o soluție viabilă, investigam amănunțit prin documentare cum trebuie. Apoi decideam ce să fac. happy.

| Petrica1337 explică (pentru DeyCj):

Omule, esti un frustrat care vorbeste mult si prost. Parerea mea e ca dai detalii nefolositoare cand nu e cazul. Cred ca te-ai suparat de ce nu ai primit fundita aia. lasa, data viitoare tu o primestiwinking laughing Imi pare rau pentru tine laughing

| Vanqu1sh a răspuns (pentru DeyCj):

In loc sa bati omul la cap cu un reply total idiot, ai fi putut sa ii spui simplu de la inceput ca scoaterea bateriei dupa placa de baza este o optiune sau sa ii fi dat un link cu mai multe informatii : http://www.computerhope.com/issues/ch000235.htm