| CdeMetal a întrebat:

Am un laptop HP 250 G6 si am niste probleme.
Cand pun Windows 10, orice versiune, imi urca HDD-ul la 100% si am un lag infernal, astept 5 minute sa porneasca, am zis sa pun Windows 8.1, merge mult mai bine si imi sta HDD-ul la 15%, totusi, am o problema:
Dupa 10 minute, dupa ce am pus Windows-ul am ramas fara sunet, apoi am bagat driverul normal (Realtek High-Definition ) cu Driver Booster, dar acum se aude sunetul si in casti, dar si in boxe.
Ce e de facut?
Driverul de pe site-ul HP este doar pentru W10.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Chiar azi am facut un HP hard Toshiba imi venea sa il sparg cu mana mea, trebuie obligatoriu un ssd, sunt foarte ieftine fata de acum cativa ani, producatori nu pun pret pe hard din pacate, repet nu e de la windows e de la hardul prost https://www.emag.ro/......DGF30DBBM/

| CdeMetal explică (pentru RAY):

Intre timp am rezolvat, am luat un driver de acum ceva ani si se misca foarte bine acum, in momentul asta am diskul la 2%, pe WIndows 10 aveam mereu 50-60% si cand deschidem ceva era 100% pentru 5 minute.
Cred ca pur si simplu nu se intelege hardul meu cu WIndows 10 laughing

| Bizon95 a răspuns:

Windows 10 freaca hdd-ul pentru a se optimiza intern
windows 10 ESTE MULT MAI BUN DECAT WINDOWS 8
crede-ma ca stiu ce spun din cauza ca eu am un laptop Asus cu mici probleme hardware (din cauza ca a fost lucru ieftin)

ar trebui sa pui windows 10 seara, sa ii pui toate driverele, dupa care sa tai orice standby si sa il lasi peste noapte, a doua zi o sa ai o surpriza

daca pe site nu e driver de windows 8, atunci intreg laptop-ul e gandit pentru windows 10, asa ca O SA AI PROBLEME CU WINDOWS 8

daca totusi vrei sa stai pe windows 8 si ai pus un driver mai vechi, ar trebui sa il tai din update, cauta pe google cum, altfel, mai devreme sau mai tarziu o sa puna un driver updatat

PS daca ai un laptop mai nou de 3 ani, nu asculta masochistii de windows vechi (7, 8) care cred ca daca e mai vechi merge mult mai bine ca, consuma mai putine resurse, dar nu stiu ce e aia compatibilitate de drivere MAI ALES PE LAPTOP-URI unde producatorul poate sa puna ce componente hardware vrea el, atat timp cat da drivere la ele, si nu numai la drivere, kernel in general (cu alte cuvinte, dai pe mere, iei pe, pere)

cum iti spuneam, laptop-ul meu a fost ieftin pentru specificatiile lui, si am avut probleme grave pe windows 8, cu toate ca a fost facut si pentru windows 8, iar acum am un windows 10 pe care nu l-am reinstalat de 5 ani

| cyberalex a răspuns:

După instalare W10 aproape ca se blochează din cauza update-ului, deschide taskmanager si vei vedea in IO ca tot scrie pe HD, instalând toate rahaturile (jocuri, apps nefolositoare, etc). Lasă-l să-și facă damblaua după care cauta si vei găsi (în internet.) scripturi în Power Shell pentru dezinstalare, apoi oprește serviciile nefolositoare (depinde care versiune este instalata).
Atenție: dacă nu navigați în situri dubioase sau descarcați nu instalați antivirus. AdBlock plus este de ajuns.

| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Windows-ul 10 consuma câteva resurse și nu duce un orice pc acest windows. Dacă susții ca ai un lag infernal Îți recomand sa adaugi windows 8.