| CentyLox a întrebat:

Am un laptop HP Pavilion G6 1d48dx. L-am desfacut frumos sa il curat de praf si sa ii fac un upgrade la ram si la ssd si dupa ce l-am montat la loc am observat ca backlight-ul la display nu mai merge. La display era conectorul pe care l-am scos din placa de baza si un fir cu ceva metal pe care il puneam peste balama sa il fixez cu un surub. S-a intamplat ceva cu display-ul odata ce el arata informatia clar pe el ca i-am dat cu blit sau cablul? Orice idee sau ajutor este binevenit si rog seriozitate

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Circuitul de backlight din display nu primeste curent.
Probabil n-ai pus mufa la loc (corect) sau s-a intrerupt circuitul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai rupt contactele de la display, daca te maninca in c.u., de ce umblii tu specialistule daca habar nu ai? Acum dul la servis si cu 250 lei sau mai mult o sa il repare ăia.

| CentyLox explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu la display nu am umblat, doar la conectorul de pe placa de baza

| CentyLox explică (pentru CentyLox):

Pardon doar am deconectat cablul si din cate stiu de la cel pe care il avea display-ul ii mai facea figuri si inainte

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CentyLox):

Păi exact ăla l ai rupt conectorul ăla, si trebuie demontat displayul ca sa il refaca contactul, dar numai in servis se poate.