| GrigoreVarlam a întrebat:

Am un laptop Lenovo E531 si de curand dupa ce dau restart, DVD-Rom ul se opreste gen cu mesajul Optical Drive is powered off. El apare ca ON vreo 2 minute dupa restart, dar pe urma e powered off. Ce as putea sa ii fac ca sa ramana powered ON? Am Windows 10

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

De ce ai nevoie de el power on?
e o idee buna sa nu consume curent, cat nu il folosesti, mai ales pe baterie!
cand apesi pe buton nu porneste automat?

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS daca pana acum nu ti-a facut asa si dupa ce face power off nu mai merge deloc, atunci inseamna ca e pe duca, unitatile optice se cam duc in timp

| GrigoreVarlam explică (pentru ziftode):

Salut, am rezolvat pana la urma. Problema a fost din cauza ca pe Windows 10, dupa ultimele update-uri aplicatia Lenovo Power Manager intra in conflict cu anumite chestii din windows pentru ca nu mai era compatibila pe verisiunea de Windows 10. Asa ca am dezinstalat aceasta aplicatie, am oprit niste taskuri care tineau tot de Lenovo (nu mai stiu exact care), iar acum e functional DVD-Rw-ul.

Va multumesc oricum pentru prompitudine. Am vrut sa il fac functional ca il pot vinde, sa ii arat clientului ca este ok. Dupa restart functiona 2 minute, iar pe urma era ca mort, indiferent ca apasam pe buton sau nu.

Răspuns utilizator avertizat