| DINU5262 a întrebat:

Am un laptop mai vechiuț Asus x52j vreau să ii fac upgrade la 8gb ram, imi poate explica cineva cu imi dau seama dacă ramii sunt compatibli cu laptopul?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

NU doar frecventa si capacitatea trebuie sa fie identica cu cea a placii existente, ci si latenta (CL).

Si bineinteles, trebuie sa fie RAM de laptop (SODIMM),
si sa fie aceeasi generatie: DDR1, DDR2, DDR3, DDR4, etc (in cazul tau, sunt fie DDR2, fie DDR3, trebuie sa te uiti in aplicatia CPU-Z, si acolo gasesti toate informatiile despre RAM, in tab-urile SPD si Memory)

In al doilea rand, trebuie sa te asiguri ca are 2 sloturi, si unul e liber.
Unul ar trebui sa fie liber, daca ai doar 4GB, dar cine stie...
Daca eventual sunt ambele ocupate cu placi de 2GB, va trebui sa vinzi ambele placi, si sa cumperi alta mai mare (gasesti de 8GB, in cazul DDR3) DAR aici intervine alta problema>>>

Pierzi DualChannel, daca nu ai ambele sloturi ocupate.
Altfel spus, pierzi ~25% din performanta RAM-ului (din viteza lui de lucru si de acces).
Daca doresti 8GB in total, indicat e sa cumperi 2 placi de 4GB identice (tip, generatie, capacitate, frecventa, latenta).

Ar mai fi o "problema", dar sunt 98% sigur ca se exclude: placa de baza dicteaza cata memorie RAM accepta. Dar fiind vorba despre un laptop de prin 2010, cred ca 8GB primeste fara probleme.

| DINU5262 explică (pentru NLS):

Multumesc de raspuns chiar m-a ajutat.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In laptop, de regula, sunt 2 sloturi de memorie, iar din fabrica vine doar cu o singura placuta de memorie.
Pentru marirea memoriei trebuie sa cauti inca o memorie de acelasi generatie (marime fizica), care sa intre in slot-ul liber.
Este recomandat ca, frecventa de lucru si capacitatea memoriei noi sa fie la fel cu ceea a memoriei venit din fabrica.
Cel mai bine este sa mergi la un service sa-ti monteze doua placute de memorie identice, iar tu sa le dai memoria de acum din laptop + le platesti diferenta pentru inca 4Gb (cca. 150-200 lei).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie o memorie pentru laptop SO-DIMM DDR3 (cred ca DDR3 are ASUS-ul tau) daca nu e asa poate imi spui tu exact.

Un exemplu de memorie de care ai tu nevoie este asta :
https://www.diabloscomputer.ro/......m-notebook