| dragos1294 a întrebat:

Am un notebook hp si doar intreb, am 4gb ram 400mhz, daca vreau sa pun mai multa memorie ram dar nu cu 400mhz, mai mare nu conteaza se intampla ceva, e bine sau rau pentru laptop?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut,
Nu te lua dupa Andy, e laptop, nu e lego, nu tot ce intra-n gaura merge. happy
Descarca piriform speccy, il gasesti moca, da google, vezi ce palca de baza ai. In functie de paca de aza, ep situl producatorului sau pe orice alt site cu specificatii tehnice vezi care este maximul de RAM pe care'l suporta ( in functie de model 4, 8 sau 16gb) si frecventele compatibile.
In fucntie de frecventa, alegi de pe orice site, e ieftin ram si nu are probleme in general, ia de unde e ieftin, nu prea ai nevoie de garantie.
Bafta

3 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Depinde, daca mai ai sloturi aditionale pentru memoria RAM, se mai poate adauga memorie, in caz contrar... las-o balta.

| dragos1294 explică (pentru Ronnix):

Daca inlocuiesc placutele de memorie cu unele cu mai multi mhz decat 400 se intampla ceva?

| AndyIQ a răspuns:

Nu se va intampla nimic doar vei depinde de o funcitonare a leptopului mai buna.
Bafta!