| JusTPauL a întrebat:

Am un PC care merge foarte greu, adica deschid doar internetul si processorul e 100%.
Stiu ca era ceva de setat care transforma windows-ul in unul antic, dar care mergea mai bine.
Cine poate sa-mi zica cum se facea treaba aia ca eu nu mai tin minte.
Doar asta ma intereseaza, nu vreau sa-mi ziceti sa schimb windows-ul sau alte chestii de genul asta.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da,este, e drept, dar e doar tema clasocă de windows 2000 ce se poate modifica din teme, dar asta nu-ți va rezolva problema dacă:
Știi că ai instalat un sistem de operare neconform cu hardware-ul tău.Una din cel mai des întâlnite idiotenii la amatorii ce cred doar ei că se pricep la calculatoare este instalarea de Windows 7 sau 8 pe hardware de Xp sau Linux(adică un procesor cel mult dual core HT(pentru Intel), hard disc IDE rami ddr1 și placă video pe agp)
Știi că nu ai optimizat sistemul.Adică nu ai oprit serviciile inutile cum ar fi automatic updates, backround transfeer service și porcăria de Net frimeworck pusă pe manual.Asta e un exemplu, doar.
Știi că ai softuri nelegitime în pc, care cam 99% din ele vin cu viruși reali, nu comerciali ce ți vede așa zisu antivirus(toate softurile astea sunt doar mizerii comerciale ce detecteaza și șterg doar virușii comerciali, adica un fel de chestii ce nu fac rău doar creaza miraje ca naivii ce cred că sunt protejați ca au antivirus comercial au viruși în pc și să-i facă să cumpere licențele la astfel de softuri)
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un proces iti tine procesorul ridicat la maxim.Dai click dreapta pe taskbar(banda albastra de jos) apoi pe task manager si la processes cauta in lista ce tine procsorul ridicat.Dai click dreapta pe acel proces si apoi end task.E bine sa cauti acel program si sa-l dezinstalezi sau sa il scoti din start, sa nu mai porneasca odata cu windowsul. Dar cel mai bine este sa il dezinstalezi.

| JusTPauL explică:

Gata domnilor, rezolvata treaba cu desktop-ul..la mozilla, unelte, suplimente si am dezactivat multe chestii care rulau odata cu mozilla.
Acum proecesorul sta foarte jos... legat de temperatura, acum are 31..deci e ok si da e doar un dual core cu 4 gb ram si windows xp neschimbat de 3 ani...e batran dar cu un windows nou isi face treaba foarte bine.

| Cristian_Laur_1986 a răspuns:

Nu e vorba de programe aici trebuie sa pui pasta pe procesor ca se incinge prea rau si ruleaza 100 %