| Alexx1337 a întrebat:

Am un pc cu placa de baza Asus h81m-k si aveam 4gb ram.Am achizitionat o placuta de 8 gb ram si i-am pus impreuna cu cei 4. Dupa o saptamana a inceput sa dea bluescreen.Doar cu placuta noua da bluescreen. Daca pun doar cea veche merge totul normal.Ce pot avea ramii noi?

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Vad ca ai schimbat viteza si nu mai ai probleme cu BS.
Uita-te te rog si la voltaje, asta de 8 gb merge la 1.5 v @1600.
Atunci cand se instaleaza mai multe placute diferite trebuie :
-setata viteza care o are cea mai slaba placuta
-setat voltajul; aici il setam pe cel mai mic pe care-l vedem pe placuta : de ex. in cazul meu am asa :
2 gb ram 1.5 v @1600 si 2 gb 1.7 v @1600; ceea ce am facut eu au fost urmatoarele : am setat viteza la 1333 si voltajul la 1.5 v, pentru a nu o arde pe aia de 1.5 si pentru a scapa de eventualele BS.Latentele le-am lasat pe auto, ale mele fiind amandoua cl9 @1600, daca si latenta era diferita o setam pe aceea pe care una dintre cele doua placute o avea mai mare.
In schimb, daca lasam voltajul @ 1.5 v @1600 apareau erori / no boot din cauza ca aia de 1.7 rula sub-voltata si oricum n-avea destula electricitate sa mentina puterea de calcul, asa ca am facut un compromis.

Pe viitor, sa tii cont de regulile astea si n-o sa ai probleme:

1)setat voltajul conform specificatiilor placutelor; daca acestea au voltaj diferit, il setam pe acela pe care placuta respectiva il are cel mai mic in timp ce modificam viteza celeilalte, intrucat aceea nu poate mentine aceeasi viteza la un voltaj mai mic

2)setata viteza (numai daca este absolut necesar din motive de stabilitate sau daca facem OverC sau Underclock in cazul meu; o viteza mai mica nu necesita si un voltaj mai mic, acesta se micsoreaza la viteze mai mici pentru a nu tine ramii la aceeasi temperatura ca si cum i-ai rula la viteza maxima sau a face compromisuri intre diferiti rami ); ex: 1.5 v @1600 >1.4 sau 1.35 @1333 (de obicei micsorat/amplificat cu 0.1 v sau 0.2 v maxim, aici cu cat e mai mica viteza, cu atat poti duce mai mic voltajul )

3)latenta setata in functie de placute, iar daca sunt de aceeasi latenta, lasata pe auto

4) nu conteaza producatorul; poti pune patriot de 2 mil + g.skill de 8 milioane, dar amandoua vor merge la specificatiile setate de cea mai slaba pentru ca asa e logic si asa merg de cand s-au inventat; aceasta regula o au si placile video in SLI/Crossfire cu anumite exceptii care sunt irelevante in acest topic.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Frecventa memorie (MHz) 1066 1333 1600
Suport Dualchannel Da
Sloturi memorie 2

Este recomandat ca plăcuțele să fie aceeași marcă, dar este obligatorie ca ambele să aibă aceeași frecventă. Chiar daca placa de bază suportă 3 tipuri de frecvențe asa cum am scris in primul rând, frecvențele trebuie să fie la fel la ambele plăcuțe si același voltaj.

Acel blue screen apare de obicei de la erori de la driverele instalate in pc: placa de baza, video, audio, si alte placi pe care le-ai mai adăugat tu in plus.
Caută să faci un upgrade al tuturor driverelor.

| Alexx1337 explică (pentru anonimg):

Trebuie sa fac ceva din bios cand adaug o memorie noua cumva?

| anonimg a răspuns (pentru Alexx1337):

Nu. Nu este nevoie să faci nici o setare nici în bios nici în altă parte atunci când faci upgrade sau downgrade la memoria ram.

| Alexx1337 explică (pentru anonimg):

Am pus schimbat din bios frecventa de pe auto pe 1600 si nu am mai luat bluescreen...

| anonimg a răspuns (pentru Alexx1337):

E bine si asa. Dar data viitoare e bine să le folosești pe acelea recomandate de producător.

| anonimg a răspuns:

Pentru update-ul driverelor urmeaza pasii:
1. butonul start (se afla in partea de jos-stanga pe ecran sau pe tastatura)
2. acolo scrii: device manager.
3. se va deschide o imagine ca aceasta: http://s986.photobucket.com/......e.png.html si cu clic dreapta/stanga selectezi "update driver software".

| WaterDrop a răspuns:

Probabil difera frecventele placutelor.Mergi cu ambele la magazinul de unde le-ai cumparat si verifica.Bluescreen poate avea insa multiple motive, nu doar legate de memoria ram.

| DavidoffUser a răspuns:

Specificatii la fiecare placuta si placa de baza(cat suporta per slot si la ce viteza ) te rog.
Fara specs pot sa-mi dau cu parerea doar la general si nu te ajuta cu nimic.

| Pietricel a răspuns:

Ii poti duce la garantie. Si sa filmezi cum nu mere cu placuta noua de ram si du-te la baietii care se ocupa cu garantia din magazinul in care ai luat-o.