| BucurDavid a întrebat:

Am un PC cu Windows XP.
Task Managerul e mereu dezactivat iar cand il reactivez merge 2 secunde si se opreste."Task Manager has been disabled by your administrator.La fel imi face si cu regedit "Registry has been disabled by your administrator". Daca dau reinstall la Windows merge task manager/regedit dar dupa vreo 20 min se dezactiveaza cand ajung sa fac driverele (driverele sunt originale luate de pe site-ul producătorului)
Specs pc : Processor Pentium 4 2.4 Ghz, 2 GB RAM, placa video nVIDIA fx 5200 128 mb.

5 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Presupun ca esti home user. Daca ai fi fost business user si PC-ul era parte dintr-o retea de firma (cu domeniu si toate cele) mai erau alte cauze posibile.

Ca home user, cel mai probabil ai un virus mai "destept" care dezactiveaza Task Manager pentru ca sa nu il poti gasi/termina.

Nu stiu de unde il ai dar in mod cert undeva in secventa ta de reinstalare il re-executi si te re-infectezi.

Ca idee: renunta la Windows XP, nu merita riscul de a rula un sistem de operare fara suport in era amenintarilor informatice de toate felurile. Acel calculator nu prea iti permite o alta varianta de Windows cu suport (poate 7 la limita dar in Ian 2020 iese si acesta din suport, de 8 sau 10 nici vorba).

Recomandare OS alternativ: Lubuntu 18.04.1 32 bits

http://cdimage.ubuntu.com/......p-i386.iso

| anonim_4396 a răspuns (pentru flixbuster):

Si Xubuntu e un sistem bun.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar foarte bun happy Eu pe acesta il folosesc (varianta 18.04.1 64 bits) si il recomand pentru orice configuratie de la Core 2 Duo / Athlon 64 x2 in sus - chiar si Intel Atom de pe netbook-urile cca. 2010 si dupa.

Insa aici vorbim despre un Pentium 4 (chiar daca are 2GB RAM) ceea ce inseamna 2004 - 2005 si din teste personale pe doua Pentium 4 (desktop cu HT la 2. 8GHz si 2GB RAM si laptop fara HT la 2. 66GHz cu 1 GB RAM), Lubuntu 32 bits merge bine pe aceste procesoare (in timp ce Xubuntu 32 bits nu prea). Asa ca, evident, am recomandat Lubuntu.

| cfrtobias a răspuns:

Pana la urma ce vrei sa faci sa ai activat task manager poate nu iti merge ca xp e invechit si are eroare ai putea incerca windows 7 (32 bit ) de asta e problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca la reinstalare sa formatezi absolut toate partitiile.
Apoi, ai grija sa descarci pe bune de pe site-ul producatorului si sa scanezi executabilul cu virustotal.com*.
* Daca arata ca e virusat deja, incearca cu alt CD de Windows XP.
Pentru urmatorii pasi, astept mai intai sa vad daca s-a rezolvat cu ce ti-am dat pana acum.