| David_3699 a întrebat:

Am un procesor cam slabut si am w7. Un prieten mi-a zis ca daca vreau sa-mi mearga pc foarte bine la jocuri, programe fara sa-mi scimb procesoru ar fi sa-mi pun 6-8GB la ram. Acum am 3 dar ar merita sa-mi cumpar avand in vedere ca preturile sunt mai mici ca acum cativa ani dar numai daca m-ar ajuta acei rami

3 răspunsuri:
| alexxx a răspuns:

Nu prietenul tau este cam prost. fara suparare dac vrei sa joci jocuri tari ia-ti o placa video si un procesor mai bun din rami inteleg ca ai 3 GB ram. sunt de ajuns schimba placa si procesorul

| Laue a răspuns:

Ram-ul nu te prea ajuta in jocuri, decat pentru partea cu "loading". Ceea ce poti sa faci este sa iti iei o placa video performanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și 2GB RAM sunt suficienți pentru majoritatea task-urilor, peste 4GB pui degeaba pentru că nicio aplicație stand-alone nu are nevoie de atât.
Ai zis că ai procesor cam slăbut, ar fi cazul să iei altul. Pentru jocuri o placă video performantă este indispensabilă, dar ai nevoie și de un procesor bun, o configurație echilibrată contează cel mai mult.