| claudiostar22222 a întrebat:

Am un procesor AMD, care vreau sa il scimb pentru ca e slab si nu se descurca cu jocuri, dar nu stiu daca trebuie sa schimb ceva din PC de ex. Motherboard ca vreau sa schimb de la AMD la la un procesor Intel. Trebuie sa cumpar sau pun numa procesoru si pasta si gata?

2 răspunsuri:
| marian37 a răspuns:

Trebuie schimbata placa de baza daca vrei sa treci de la amd la Intel sau de la amd, seria veche fx, la ryzen, noua serie. De asemenea trebuie schimbate si memoriile ram, ce ai tu probabil fiind ddr3 iar noile placi de baza au ddr4. Dar spune mai exact ce configuratie ai: procesor, placa de baza, ram, hdd, sursa si placa video. Vreau modelul lor exact.

| claudiostar22222 explică:

Configuratie tonguerocesor amd a6 6400k apu with radeon tm hd graphics 3.90ghz.Placa video:NVIDIA GeForce GT 710 2GB.:8 GB Ram.Placa De Baza:F2A55MLK2 PCUS