| clauxyss a întrebat:

Am un procesor de 2.53Gz si ram de 256MB, si sse misca foarte greu calculatorul mai ales daca ii pun anti virus, da ca ii pun un ram mai mare credeti ca merge mai bine, si ce ram ar trebui sa-i iau?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca o sa ai mai multa memorie RAM o sa mearga mai bine. Cat de mare sa fie depinde de placa de baza, alegi memoria astfel ca sa se potrivesca pe placa de baza. Vezi ce placa de baza ai si apoi ce memorie RAM este compatibila cu aceasta. De regula placa de baza are doua locuri unde se poate pune RAM-ul. Succes si numai bine!

| RS4 a răspuns:

Poti incerca cu o memorie ram mai mare, putin tot il va ajuta! cand faci asta, ai grija sa sufli, sa periezi tot praful din interiorul calculatorului (insista pe radiatorul de pe preocesor)! probabil e plin de praf acolo si se incinge si procesorul! bafta!

| JaJe a răspuns:

Din cate observ eu, tu ai 256MB asta ar insemna ca folosesti tehnologie veche adica DDR1, care din pacate nu se mai fabrica asa ceva, daca tu vrei sa mai adaugi RAMI pe acelasi placa de baza care o detii, ar trebui sa cumperi tot din tehnologia DDR1, desi foarte foarte greu gasesti, Recomandarea mea ar fi sa-ti cumperi o noua placa de baza compactibila cu actualul procesor si RAMI in format DDR2 (sau DDR3, dar sunt mai scumpe) si apoi achizitionezi minim 2GB RAMI. O zi placuta.

| m4them4tic a răspuns:

Cel mai probabil memoria ram ce se potriveste pe placa ta de baza e una de tip DDR.
Ai putea cumpara o placuta de ram de 1gb si sa o lasi si pe ea de 256.In ceea ce priveste antivirusul, foloseste nod32, consuma putine resurse.
Cei care spun ca ai nevoie de MINIM 512 MB ram sa iti mearga XP, nu se prea pricep.Am avut un PC cu procesor P3 la 550 Mhz si 128 mb ram si rulam Windows Xp Home Edition plus Norton 2003 ca antivirus.

| sonya a răspuns:

Mai bine schimbi tot...nu conteaza cata memorie ai atat timp cat procesorul tau nu duce mai multe decat poate. Schimba procesorul dupa care poti lua si memorie mai mare. Cel putin asa se face...degeaba iti iei roti de jeepan pentru un matizhappy

Răspuns utilizator avertizat
| Mihay4 a răspuns:

Mai cumparaţi memorii ram degeaba ai procesor mare daca memoria este mică! Windows Xp îi trebuie mini 512 ram daca vrei să ţi se mişte perfect îţi recomand să îţi iei de 1 GB RAM! Nu contează cel fel de Memorie Ram iei! Toate sunt la fel.