| swampy a întrebat:

Am un procesor dual core e2184 2.00 3 gb ram si placa video nvidia 512 8500 gt

as vrea sa-mi schimb procesoru sau placa video.

ce o sa imi imbunatateasca perfrmantele la jocuri daca imi schimb placa video cu un gtx4300 1 gb ddr3? sau un procesor
Compara cu alte produse
Procesor Intel Pentium Dual Core E6600, 3.06MHz,?

1 răspuns:
| virusake a răspuns:

In functie de lista compatibilitatii cu placa ta de baza poti schimba procesorul.
Acceseaza pagina producatorului, cauta modelul exact si versiunea de bios (poti face si update de bios) si vezi ce poti cumpara.
Placa video trebuie sa o iei in functie si de procesor. Daca iei o placa video performanta (disproportionat cu restul sistemului) pot aparea limitari in sensul ca ea nu o sa mearga la intreaga putere datorita procesorului care nu face fata.

Eventual, ai putea iesi mai ieftin cumparand un cooler si sa faci overclock. E un procesor cu o frecventa joasa, cu care ai putea atinge usor 3ghz. tongue