| Skarr a întrebat:

Am un proiector pe care ma uit la filme si ma gandeam sa imi iau un TV in loc.
Inclin spre un LG sau Sony OLED.
Cat de mare e diferenta dintre OLED si alte tehnologii cum ar fi LED, QLED, QNED, etc?
Merita diferenta de pret?
Cum stau cu luminozitatea?
Nu am camera foarte luminoasa deci nu cred ca ar fi probleme.
Ma gandeam undeva sub 1000€ sa fie.
Daca aveti sugestii m-ar interesa ceva care are si sunet bun pe langa imagine.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Marimi mai raspandite sunt de 43 si 48.

Am gasit de 49, dar e Samsung.

https://altex.ro/......50QN90BAT/

La televizoare exista 4 branduri, toate foarte bune (Samsung, Sony, LG, Panasonic), si restul (restul, dintre care se remarca Philips, Toshiba, si alte marci mai putin raspandite pe la noi, gen Sharp)

Pe PCGarage am gasit miniLED LG la 5000 RON, dar e de 65 inch...

Uite ca am gasit pe eMag preturi mai decente si diagonale mai mici

https://www.emag.ro/......priceasc/c

Eu am modelul acesta, 2 bucati, la 55 inch, LG-55QNED816QA, cumparat din Germania. (Au venit cu telecomanda aceea smechera cu cursor de mouse).

https://www.mediamarkt.de/......28195.html

deci iti recomand sa iei unul dintre cele 3 LG-uri de pe eMAG, in special cel cu recenzii. Dar parca eu as lua modelul 2023.
Daca iei modelul 2023, cel din mijloc, nu te speria.
Datorita noilor reglementari europene, e setat din fabrica pe un mod ECO, si se vede ca naiba (sters, contrast aproape deloc).
Odata ce il pui pe Standard sau pe ce mod vrei tu, va arata super bine, si va consuma mai mult decat din fabrica (adica in jur de 70W pentru 50 inch).

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca vrei sa il folosesti (si) pe post de monitor, sau sa conectezi un mini-PC la el, un HTPC, etc, nu-i o idee foarte buna sa iei OLED sau QLED (aceste 2 tehnologii sunt oarecum asemanatoare, doar ca QLED este implementarea Samsung).
Pentru ca in zonele unde vor fi afisate imagini statice, va aparea burn-in.

LED e o tehnologie inca ok, doar ca e depasita de QNED (mini-LED).
Ca sa intelegi de ce, LED au de exemplu 100-300 de LED-uri pentru retro-iluminare, iar primele generatii aveau chiar de ordinul zecilor, iar QNED are cateva mii de micro LEDURI.
Asta aduce o uniformitate mult mai buna a culorilor, contrast mai puternic.

Eu am ales QNED.
la 55 inch, consuma undeva la 75-85W, deci consum decent (asta fara HDR).

Diferenta dintre Sony si LG nu merita.
LG sunt suficient de bune cat sa nu merite sa cumperi altceva.
Am 3 in casa, si 2 in Romania la taica-meu, toate LG, diverse modele si generatii, 4 dintre ele sunt 4K.

Sony 4K avem la munca, pentru teleconferinte.
Unul s-a defectat din senin dupa un an.

Iti pot recomanda un model daca imi spui ce marime sa fie diagonala.
Oricum peste 55 inch, nu as lua, daca nu ai camera foarte lunga (daca nu vei sta la distanta mare de el).

| Skarr explică (pentru NLS):

Camera unde vreau sa il pun e mai micuta. Si vreau sa il pun pe perete.
Deci peste 50 inch e deja mult prea mare.
Intre 40-50 ar fi ok

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Marimi mai raspandite sunt de 43 si 48.

Am gasit de 49, dar e Samsung.

https://altex.ro/......50QN90BAT/

La televizoare exista 4 branduri, toate foarte bune (Samsung, Sony, LG, Panasonic), si restul (restul, dintre care se remarca Philips, Toshiba, si alte marci mai putin raspandite pe la noi, gen Sharp)

Pe PCGarage am gasit miniLED LG la 5000 RON, dar e de 65 inch...

Uite ca am gasit pe eMag preturi mai decente si diagonale mai mici

https://www.emag.ro/......priceasc/c

Eu am modelul acesta, 2 bucati, la 55 inch, LG-55QNED816QA, cumparat din Germania. (Au venit cu telecomanda aceea smechera cu cursor de mouse).

https://www.mediamarkt.de/......28195.html

deci iti recomand sa iei unul dintre cele 3 LG-uri de pe eMAG, in special cel cu recenzii. Dar parca eu as lua modelul 2023.
Daca iei modelul 2023, cel din mijloc, nu te speria.
Datorita noilor reglementari europene, e setat din fabrica pe un mod ECO, si se vede ca naiba (sters, contrast aproape deloc).
Odata ce il pui pe Standard sau pe ce mod vrei tu, va arata super bine, si va consuma mai mult decat din fabrica (adica in jur de 70W pentru 50 inch).