| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi iau un televizor nou 4k, buget 4500-5000 de lei,dar chiar nu am idee ce sa fie, sunt atatea tehnologii in ziua de azi, as mai astepta si pentru un OLED imi plac tare cum se vad dar astea-s mai scumpe.
Ce altceva bun as putea gasi, ca am vazut fel si fel de expresii pe langa LED,QLED, ULED, Nanocell?
Ma intereseaza in special ceva ce as putea cumpara din altex, eMAG etc si imi place marca LG

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite printre cele mai bune televizoare din 2021, e de la Sony si are si Android TV. Sperificatiile sunt wow, m.au uimit. Nici pretul nu e atat de mare, se incadreaza cu mult sub buget. Ti.as fi recomandat LG insa nu are Android TV si nu.mi plac cele fara android, nu le vad atat de vaste in optiuni.
https://m.emag.ro/......DRH4KMMBM/
Dar daca tot vrei un LG calumea, depasesti bugetul cu 1000 de lei dar ai parte de cel mai bun televizor de la LG votat pentru 2021:
https://m.emag.ro/......DNWCJMMBM/

16 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Păi doar tu știi ce vrei.
Eu mi-am stabilit niște criterii, sa fie 4k, 50 inch, minim clasa A, să fie smart și să aibă ieșire optică(cred că toate au deja). Am așteptat vreo 3 luni până am găsit cea mai buna ofertă, și am luat un horizon cu 1150 lei.

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

Imi place la tine ca esti un baiat serios si ca nu te-ai dat mare ai pus punctul pe "i" nu te-ai laudat, ai zis ce ai cautat si care a fost bugetul tau.
Da, ai dreptate o sa ma gandesc bine la ceea ce caut, doar ca ofertele sunt atat de variate ca practic nu stiu ce sa aleg.

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Oh, nici nu se pune problema să mă dau mare sau ceva, ți-am dat doar un exemplu. Pe lângă ce am spus, trebuie să mai ți cont și de mărimea camerei, și de sunet(sunt sigur că ai nevoie și de un sistem de sunet).

Eu l-am luat mai mult pentru Netflix și Youtube, nici măcar nu am conectat cablul acela coaxial de tv, și am un sistem de sunet 5.2, deci contează foarte mult criteriile tale happy.

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

A ca bine mi-ai zis, daca folosesc un card CI+ parca prind programe HD fara sa am nevoie de antena nu? ca mi-ar fi greu sa mai trag acea antena (zisa banana in termeni )

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Dap. Dar deși se va vedea binișor, tot e slăbuț. Pe Netflix 99% din filme au HDR, iar faptul ca faci streaming 4k pe un TV 4k va face diferența. Chiar se vede ca la cinema, îți zic din experiența mea, mai ales dacă ai și un sistem de sunet.

Dacă iei TVul 90% pentru canale normale de tv, mai bine iei un televizor ieftin, tot 4k(in câțiva ani poate îl folosești la altceva și 4k e necesar), decât să dai atâția bani și să nu ai calitate, părerea mea, deci tot la criterii ajungem happy

Ca și rezumat,
Dacă faci streaming pe Netflix Youtube prime îți recomand scump

Dacă faci streaming de canale TV în format HD îți recomand ieftin.

| Legion7X a răspuns (pentru Frank51):

happy LG smart

| NLS a răspuns:

La televizoare, eu prefer
4K 43inch daca am aproximativ 3m pana la ecran, si 48-50inch, daca sunt 4m.

Iar ca branduri, in primul rand LG (asta si am, optiunile meniului mi se par suficiente, insa putin incalcite, e mai greu sa ordonezi liste de programe decat la Samsung).
Pe locul 2, Sony, apoi Panasonic si Samsung.

Consider ca tehnologia OLED mai are nevoie de mici imbunatatiri, acel efect de burn-in nu e deloc ce-mi doresc pentru un TV smart, pe care il folosim deseori si cu imagini statice (ajunge sa te gandesti ca il conectezi la telefon, laptop, mini-pc, si deja ai imagini statice in mai multe locuri, de exemplu taskbar. )

| Legion7X a răspuns:

Lg eu zic că este o marcă bună. In trecut am luat un Samsung smart și se încălzea cam tare in spate într-o oră, lucru ce îmi dadea de gândit poate am înimerit eu unul mai bolnav laughing însă l-am returnat și am luat un LG, care se simte foarte puțin după 4h.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.evomag.ro/......84171.html
https://m.emag.ro/......D06PN7MBM/
Eu unul prefer cele cu sistem de operare Android TV. Ai mult mai multe avantaje cu acest sistem + o disponibilitate de aplicatii foarte mare. Ambele sunt de la xiaomi si difera diagonala. M.am gandit ca poate cu 160cm diagonala (al doilea link) nu te multumesti.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc de recomandare, chiar daca prefer LG apreciez raspunsul

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai idee?

daca folosesc un card CI+ parca prind programe HD fara sa am nevoie de antena nu?

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Da, prinzi fara sa ai nevoie. Asa e la Digi pentru canalele 4K.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Uite printre cele mai bune televizoare din 2021, e de la Sony si are si Android TV. Sperificatiile sunt wow, m.au uimit. Nici pretul nu e atat de mare, se incadreaza cu mult sub buget. Ti.as fi recomandat LG insa nu are Android TV si nu.mi plac cele fara android, nu le vad atat de vaste in optiuni.
https://m.emag.ro/......DRH4KMMBM/
Dar daca tot vrei un LG calumea, depasesti bugetul cu 1000 de lei dar ai parte de cel mai bun televizor de la LG votat pentru 2021:
https://m.emag.ro/......DNWCJMMBM/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu carile cum stai? Sunt plombate toate sau încă te plângi de dureri și tu vrei smart de 5000 lei? Datoriile la întreținere sunt la zi sau doar ne luăm smart TV cât sa fim la moda? Mai am un vecin, are smart pe perete și 9000 lei datorii la întreținere și ii vin hârtii de la executor judecătoresc. Off, romanul ăsta.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai mai asta, stii tu situatia mea de iti dai cu parerea? mars mai latraule! Asta este bugetul meu atat imi permit, eu nu sunt ca altii, nu as da 9000 de lei pe un tv nici de as avea ca nu imi sta in caracter.Nici nu sunt un rapanos care nu isi plateste datoriile ca sa cumpere ceva.
Ce te-ai bagat tu asa tare pe mine nu inteleg, nu aveai niciun motiv sa imi vorbesti asa, dar daca asa te duce mintea.
Nu toti avem datorii la intretinere si ne dam mari, unii avem situatie mai buna decat altii, cum si altii au situatii mai bune decat noi.
Tinand cont ca un telefon bun costa si 6000 de lei nu vad de ce un tv de 5000 de lei ar fi un lux, poate pentru cineva ca tine.
Trebuia sa imi raspunzi la intrebare nu cu frustrari, prietene ca eu nu am nimic cu nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Lasă vrăjeala de douăzeci de bani. Nu am stat să îți citesc toate balivernele de toți atâția mărunți. Doar că în România asta sunt români care își cumpără lucruri scumpe și nu au haine pe ei sau dacă au, dar învechite. Șosetele sunt rupte, ies degetele afară. Datorii cu milioanele, dar se plimba cu mașina și ii cauta executorii judecătorești să le ia din bani. Să nu mai zic smartphone-ul ăla care nu încape în buzunarul de la cămașă, atât de mare este. Sau smart TV mare cât casa, dar datorii în spinare. Carii în gură, chiloții și șosete rupte. Mamă, dar ce viata interesantă mai au unii românii. Și cică, dacă le zici ceva "ce mă, ți-e ciudă?" LOL laughing are și ce să mă oftice! laughing iar tu pentru ca ai reacționat astfel te încadrezi fix celor descriși de mine. Un gen din ăla maro pe care îl lasă cățelul în urma sa și aduna stăpânii cu punga.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pleaca ma trollule de unde ai venit, nu intereseaza pe nimeni parerea ta, mai date-n rahat de om fara minte.