| hoLigan a întrebat:

Am un ROSTOV 105 si cand dau mai tare volumu se opreste nu se mai aude nimic si dau volumu inapoi la min si dupa aia iar mere si ceva tot suna cand se opreste in magnetofon suna ceva de parca ar pogni. dupa aia iar pogneste si atunci merge. da daca dau iar mai tare iar pogneste si se opreste oare care ee problema?

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Suna ca si cum ar fi o problema de amplificare.

| Arthur a răspuns:

Verifică dacă etajul final e de vină. Foloseşte nişte căşti, dacă se întrerupe sunetul iar în căşti se aude atunci este de vină etajul final.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Intr-adevar asa cum ti s a răspuns este problemă de amplificare, dar cei care ti au raspuns nu au stiut exact care este problema, eu am avut multe rostovuri 5 bucati, si problema este urmatoarea: Rostovul se opreste cind il dai m ai tare deoarece boxele nu sunt de calibrul lui, adică sunt m ai mici in wataj, si ohmi, tu ai nevoie de boxe de 4 ohmi si 40 sau 80 de wati ca sa meargă si la maxim, el cind simte consum mare pe etajul de amplificare se opreste decuplînd releele, acel pocnit vine de la releu, el cuplează si decupleaza cind simte consum mare, ca altfel ar arde imediat tranzistorii finali, el daca il tii la volum mediu nu decuplează releul, si poti asculta muzică, cum măresti volumul creste tensiunea si el decuplează automat protectia, este un aparat foarte destept, făcut de ruși după o schemă de Akai, deci concluzia si solutia este, daca nu ai boxe, foloseste magnetofonul prin statie, alta decit a lui, un alt amplificator, si conectezi mufa din, (aceea cu 5 picioruse) unde scrie in spatele magnetofonului line out, ala este linie auxiliară, si il conectezi la statie, si va merge super bine, ai benzi? Sau tu conectezi alte aparate la amplificarea magnetofonului, este Rostov 105? Sau 105S1? Mersi.