| kMirke a întrebat:

Am un router si mi-am bagat windosul. Cand incerc sa-l instalez, nu imi merge.
Uitati poze : 1. http://i.imgur.com/Mc5XgTO.png
2. http://i.imgur.com/aCmeNxD.png
3. http://i.imgur.com/K0joFuj.png
Am toate cablurile puse la punct, nu se misca nimic.
Si cand ma conectez la internet [ fara router ], merge fara nicio problema.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Inainte de a reinstala windows, ti-a mers?

| AdrenalinTm a răspuns:

Ai rds?

| Astaroth36 a răspuns:

Vezi ca routerul să meargă configurat cu cd-ul trebuie să ai routerul pornit să fie cablurile conectate corect adică așa:
1. Cablu care îți dă accesul la internet fie că ai RDS fie că ai Romtelecom cablu de internet să fie conectat la prima gaură a routerului adică cea cu albastru;
2. Cablu care vrei să îl bagi în calculator sau laptop să fie conectat în orice gaură din cele 4 găuri galbene în funcție de calculatorul conectat dacă ai doar un singur calculator recomandat este să îl conectezi în adoua gaură după ceea albastră.
Iar dacă ai RDS la configurarea routerului cu CD-UL trebuie să completezi așa:
1. Numele de utilizator de la RDS;
2. Parola de la RDS.
3. La configurare router numele de WI-FI care dorești tu de exemplu: ASUS-WIFI și Parola care dorești tu (recomandat este să pui securitate WPA2-PSK).
6. La Număr canale lași așa mod automat.
La Început dacă ai RDS trebuie să selectezi PPPOE apoi completezi restul pas cu pas.
Iar eroare care îți apare îți apare din cauza că nu a detectat Conexiune la Internet din cauza asta îți apare și semnul acela din bare de notificări așa că o poți lua de la început cu configurarea routerului să vezi ce ai greșit.