| qazwsxedc131 a întrebat:

Am un Router wireless Linksys WRT54GL nu este nou si nu am manual la el. Problema este urmatoarea: am connectat router-ul la cablu de net iar apoi in slot 1 am bagat alt cablu si la celalalt capat este PC. am inteles de pe tutoriale de pe net si trebuia sa intru pe acest ip: 192.168.1.1 dar nu imi da nimic. Am incercat diferite metode cum ar fi resetare router dar degeaba. ajutati-ma va rog si va dau tot ce vreti voi de la funda la plecaciuni!

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Start, Run, cmd [enter]
Da un ipconfig
Vezi care e default gatway, acolo trebuie sa te conectezi.

| qazwsxedc131 explică (pentru Radu284):

Am incercat asta deja dar imi da error ori de cate ori as scrie

| Radu284 a răspuns (pentru qazwsxedc131):

Ce erori? La care din pasi iti da eroarea?

| qazwsxedc131 explică (pentru Radu284):

La cel cu ipconfig imi scrie asa ceva : Media disconnected

| Radu284 a răspuns (pentru qazwsxedc131):

Ok, schimba cablul de ethernet, sau pune-l pe alta mufa in router. Ai driverele instalate la placa de retea/placa de baza? Daca bagi cablu de internet direct in calculator merge?

| qazwsxedc131 explică (pentru Radu284):

Cablul merge ca acum sunt pe net dar nu stiu de celalalt ca imi merge dar licare din cand in cand fata de asta ca licare repede ( cel din router in pc) da-mi id tau

| Radu284 a răspuns (pentru qazwsxedc131):

Stai, cand iti dadea "media disconnected", era cand aveai cablul de internet direct in PC, sau cand il aveai in router?

| qazwsxedc131 explică (pentru Radu284):

In router
acum imi da un ip dar habar nu am ce ip e ca incepe cu 2002

| Radu284 a răspuns (pentru qazwsxedc131):

Poate nu te uiti tu bine. Ideea este ca daca iti da eroarea aia cand e conectat la router, fie e cablul prost (cablul pc->router) fie e routerul stricat. Ai incercat sa-l pui pe alta mufa? Si intrebarea de baraj, cablul de internet in router intra la intrarea de internet a routerului, da?

| qazwsxedc131 explică (pentru Radu284):

Http://imagnet.ro/images/3506.jpg uite asa imi apare cu cablul de internet direct in el

| Radu284 a răspuns (pentru qazwsxedc131):

Ala e IPv6. Uita-te mai sus.

| qazwsxedc131 explică (pentru Radu284):

Da si routerul nu are de ce sa fie stricat atata timp cat e aprins si cablul ce merge din router in pc l-am verificat si e bun dar nu stiu ce are cu adresa ca orice incerc sa bag in browser nu merge si am incercat si ip de la retea ce im apare in networck and sharing setting... bla bla

| Radu284 a răspuns (pentru qazwsxedc131):

1. Cum ai verificat cablul?
2. De unde stii ca routerul e bun? Faptul ca se aprinde un led nu inseamna ca e bun.
3. Incearca sa dai un reset la router (trebuie sa aiba un buton, sau daca num scoate-l din priza).
4. Are un manual? Daca da, uita-te pe el.

| qazwsxedc131 explică (pentru Radu284):

Am scris la inceput ca nu am manual, cablul e nou, reset am incercat de 100 de ori sa tin apasat butonul de turn off 10 sec. si din priza l-am scos de vreo 5 ori si de vreo 3 a iesit el singur

| Radu284 a răspuns (pentru qazwsxedc131):

Ai goagal, nu? :D
http://www.zon.pt/......_C-Web.pdf

Daca cablul e nou nu inseamna ca merge. Poate are o problema, se mai inampla.

| sltlp a răspuns (pentru qazwsxedc131):

Am citit minunata conversatie. Ia verifica tu setarile adaptorplui de retea de la tine> SA fie dat pe optinere ip automat.

| qazwsxedc131 explică (pentru sltlp):

Problema era de la incarcator... ca am bagat la alticeva routerul si merge tongue mersi mult oricum

18 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Opt: Ai un router legendar laughing (serios).
Incearca din ipconfig sau 192.168.0.1
opt: La router-ul ala as schimba fw-ul

| qazwsxedc131 explică (pentru sltlp):

Ajuta-ma te rog ca nu stiu cum