| anonim_4396 a întrebat:

Am un ssd pe care rulez Windowsul, iar de câteva zile am conectat și un hdd, dar problema este că nu îmi apare în disk management și nu știu ce trebuie să mai fac. Cablurile sunt conectate corect de la alimentare, respectiv sata. Trebuie să setez ceva din bios?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

HDD-ul e gol, nou?

In BIOS e vazut?

Verifica daca e setat profilul AHCI sau IDE in BIOS.

| RobertMoon a răspuns (pentru NLS):

Da, e gol. Verific și te anunț. Am o placa de baza HP.

| RobertMoon a răspuns (pentru NLS):

Am intrat în bios și era setat pe IDE, apoi l-am setat pe AHCI și nu mi se mai deschidea Windowsul, apărea o fereastra de la Windows că are nevoie de restart, acum l-am setat iarăși pe IDE și s-a deschis Windowsul, am văzut că la storage în bios apărea doar ssd-ul.

| flixbuster a răspuns (pentru RobertMoon):

Ar trebuie sa mearga pe AHCI dar cred ca trebuie sa umbli la boot order, care e primar - ar trebui sa fie SSD-ul primar, chiar si dupa ce adaugi HDD-ul. Pentru testare ai putea folosi si un Linux Live.