| joker50 a întrebat:

Am un televizor Panasonic viera smnart si incerc sa proiectez televizorul de pe telefon(Lenovo k6 note) cat si de pe telefonul surorii mele (Allview p7 pro) dar nu il vede, cu toate ca televizorul si telefoanele sunt conectate la acelasi wi-fi, va rog sa imi spuneti cum as putea proiecta ecranul pe televizor.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Am pus si eu mana pe un Panasonic Viera din asta si am reusit sa il imperechez cu Miracast doar cu Android 4 si Android 5. De la Android 6 in sus Google a scos suportul Miracast si merge doar Chromecast (pentru care trebuie un dispozitiv fizic separat vandut de... ghici? Google!). Bineinteles si TV-ul trebuie sa stie de Chromecast.

3 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Cauta in setarile telefoanelor optiunea "Cast" sau "Cast Screen". Selecteaza, din lista de optiuni care iti apare, televizorul (se poate sa-l vezi dupa nume, sau dupa ID-ul alocat in retea). Daca telefoanele si televizorul sunt in aceeasi retea (asa cum ai spus) atunci vei avea ecranul telefonului pe televizor.

| joker50 explică (pentru JackR):

Mi-am schimbat limba din romana in engleza si mi-a deschis acelasi program de proiectare de pe care am mai incercat dar tot nu il vede.