| MadaMary67 a întrebat:

Am un televizor Philips și nu il pot conecta la router(romtelecom) efectiv nu știu ce să mai fac.
Are vreo legătură cu WPS?
Dau fundă, e urgent

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Configureaza-ti routerul pentru conectarea directa la furnizorul de internet (daca este nevoie, introduce numele si parola de acces, in router), iar la iesire sa ai setat IP automat. Astfel se va conecta automat prin cablu.
Daca doresti conectare wi-fi, atunci trebuie sa faci si imperechere intre router si TV.

| MadaMary67 explică (pentru Bula):

Și cum fac configurarea?
Dar conectarea wi-fi?
Că de 4 luni îl tot țin prin sursă HDML. Nu merge altfel, ori încă nu am depistat cum și ce.

| Bula a răspuns (pentru MadaMary67):

Ai nevoie de manualul routerului si contractul de internet.
In functie de modul de conexiune /autentificare pe internet (vezi contractul), urmezi pasii de configurare descrise in manual.
Conexiunea prin cablu trebuie sa fie functionala atat pe calculator, cat si pe TV.
Conexiunea wi-fi o configurezi dupa ce internetul functioneaza deja prin cablul conectat la iesirea router-ului, tot urmand pasii din manual.