| chioscuta a întrebat:

Am un zgomot mare in unitate.Este din cauza coolerului procesorlui.Procesorul este un celeron de 3, 2 socket 775 si un cooler din acela ingust si cu ventilatorul mai mare tot intel.Ma gândesc sa pun un procesor mai bun si sa fac cumva turatiile coolerului reglabile pentru a reduce zgomotul.Acum procesorul imi sta in 30 grade full load.Deci turatiile mari sunt deprisos.Cum pot face turatiile reglabile ale coolerului?

1 răspuns:
| Evolution a răspuns:

Deci... ca să reglezi turaţiile procesorului îţi trebuie în primul rând o placă de bază capabilă.
Uităte pe manualul plăcii tale de bază dacă ştie să facă aşa ceva.
În al doilea rând eşti sigur că e de la cooler şi nu de la sursă?
Nu face chiar aşa mult zgomot coolerul şi deseori se confundă cu ventilatorul de la sursă.
Oricum... procesorul e praf, eu zic să iei un Intel dual core e6000 +.