| mahupetrisor a întrebat:

Am urmatorul laptop:Laptop LENOVO 100-15IBD, Intel® Core™ i3-5005U 2.0GHz, 15.6", 4GB, 500GB, NVIDIA GeForce 920MX 2GB, Free Dos. La recenziile lui scrie ca merg jocurile bine(nfs mw 2012, gta 5 etc) iar mie imi merge nfs reluare si multe alte jocuri. De ce am performanta asa proasta?

Răspuns Câştigător
| AlexNab0k0v a răspuns:

Salut. Procesorul este un i3, ceea ce e puțin „slăbuț" în opinia mea...ai doar 4GB la RAM, eu i-aș mai adăuga cel puțin încă 4 (tu ai 2 sloturi de RAM, iar laptopul tău suportă până la 16 GB, tu decizi cu cât vrei să-l upgradezi). Placa video este ok. În principiu, ce ai putea face e să-ți faci update la drivere (mai ales cel de video) și să-ți instalezi o versiune nouă de DirectX. S-ar p utea să ai și o placă video incorporată, iar jocul să ruleze pe cea incorporată. Vezi pe net cum să faci să rulezi jocul folosind placa ta dedicată (NVIDIA GeForce 920MX 2GB).

| mahupetrisor explică (pentru AlexNab0k0v):

Jocurile merg pe placa video dedicata(facusem setarea de mult); sigur are 2 sloturi de ram? Multi zic ca are doar unu...eu cred ca am updatat driverul placii video, am folosit Driver Booster 4 si DriverPackSolution.Din ce zice "dxdiag" am DirectX 12.Mentionez ca rules Win 10 Pro cu toate updateurile.
Daca reinstalez Windowsul si pun mai multi GB in Discul C rezolv ceva (acum am 100gb alocati acestuia)?

| AlexNab0k0v a răspuns (pentru mahupetrisor):

Uite aici:
http://www.crucial.com/......-100-15ibd

Crucial zice că laptopul tău are 2 sloturi de RAM și mai exact 2 banks of 1, iar laptopul suportă până la 16 GB de RAM. Pentru drivere eu am 2 aplicații: iobit Driver Booster și Driver Easy Pro. nu cred că dacă pui mai mulți GB pe discul C: va rezolva ceva, atâta timp cât la moment ai suficient și nu primești niciun warning. Dacă deja rulezi pe placa dedicată, probabil ai nevoie de un update pentru RAM (recomand).

| mahupetrisor explică (pentru AlexNab0k0v):

Dupa cum am specificat, am folosit Driver Booster de la iobit, dar o sa incerc si cu celalalt. Imi este frica sa cumpar 4gb RAM si sa nu imi imbunatateasca performanta. La Altex pot sa returnez produse ca la eMAG?

| AlexNab0k0v a răspuns (pentru mahupetrisor):

Cred că ar trebui să poți să returnezi. Cel mai bine e să mergi să întrebi tu care este politica lor în termeni de returnare a unui produs.

7 răspunsuri:
| Pietricel a răspuns:

Depinde pe ce detalii ai jocul.

| mahupetrisor explică (pentru Pietricel):

Pe low...stiu si eu ce sa fac setari.

| KaLaNa a răspuns:

Https://www.systemrequirementslab.com/cyri/ poti sa te interesezi pe situl asta daca iti merg sau iti mai adu un sfat adaugai memorie ram, dar inainte intererseazate ce frecventa si latenta are ramul ca daca nu ti le va citi pe amandou la frecventa ram-ului mai slab (adiac daca ai placuta aia de 2133mhz si cealalta 3000mhz atunci le va citi pe amandoua la 21330 sepr ca te-am ajutat!