| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut diverse fotografii digitale. Unele, desi cu rezolutie nu prea mare, se vedeau foarte frumos, vio colorat, foarte natural. Altele culori proaste, si detaliile la fel, desi aveau rezolutia mai mare.
Motiv ce ma face sa cred ca, pe langa binecunoscuta rezolutie, exista si alte puncte forte ce trebuiesc bifate la compararea unei camere foto digitale.
Imi propun sa cumpar una, si de aceea v-as dori sa imi precizati care sunt caracteristicile cu mare amprenta asupra calitatii imagini fotografiate.(ex. dimensiuniea senzorului.si cum trebuie sa fie[desi nu stiu daca tine de calitatea imaginii.doar am dat un exemplu]. sau ISO. sau ce considerati dvs.)

Multumesc.

3 răspunsuri:
| valy a răspuns:

Pai sa incercam urmatoarele:
sa aiba o rezolutie de 12. 2 mpx. zoom 4X... ceea ce ti-am recomandat eu iti scoate foarte clare pozele. dar daca vei vrea sa faci o poza la ceva foarte indepartat.nu tine.eu til recomand cu toata inima.http://www.cameredigitale.ro/nikon-s620-black.sper sa te fi ajutat

| piticot a răspuns:

Olimpus x-895. I-ti recomand din toata inima, eu il am de cateva luni si iti pot spune ca este super bun si super inteligent. 12 mpx(apropo pixelii nu determina marimea pozei, determina calitatea si claritatea)are un meniu foarte bogat:face foto documente, pe timp de noapte, in casa, afara, are stabilizator de imagine, foto prin apa(ex printrun acvariu), foto la lumina lumanarii sau foc de artificii, dimensiunea pozei sau a filmatului sau formatul(jpg, jpeg, gif, etc)le alegi din meniul aparatului.nu stiu cat costa acolo(eu locuiesc in Italia)aici am dat 134 euro. I-ti recomand modelul in cunostinta de cauza, cu asta ma ocup in timpul liber, facut si prelucrat fotografii.In plus aparatul are si un cd cu un program destul de complex, corecteaza culori, ochi rosii, textura etc. Poti scrie sau data fotografiile, zoom 8x si meniu in 30 de limbi inclusiv romana. Sper ca nu ti-am raspuns prea tarziu. Izabela

| axeltm a răspuns:

Cand cumperi o camera foto digitala trebuie sa te gandesti la cateva lucruri inainte: cat esti dispus sa investesti, pentru ce vrei sa-l folosesti, cat timp vrei sa-l folosesti fara sa te gandesti ca vrei ceva mai performant. In general daca te duci la un magazin de profil ei te pot ajuta, trebuie doar sa stii ce vrei de fapt. Daca preturile sunt mari acolo, ii rogi sa-ti recomande un model si-l cauti pe internet sau in alte magazine. MegaPixel-ii sunt mai mult pentru marimea pozei, dar daca de exemplu vrei sa faci o poza seara, degeaba ai 12MP daca nu ai un blitz pe masura. Eu iti urez bafta la achizitionarea aparatului si poate dupa aceea vedem si ceva poze facute cu el.