| KoJo07 a întrebat:

Am vazut pe Facebook o postare care avea un comentariu cu mai multe raspunsuri. Chiestia interesanta e ca imi aparea ora comentariilor aiurea. Imi scria ca cele mai recente erau date acum 1h iar unele de mai sus de ele cu 30m. Eroare sau ce anume?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu este anormal, este o afişare cronologică.
Citind de sus în jos, comentariile mai vechi sunt listate primele iar cele noi sunt listate ultimele, la fel şi cu răspunsurile.

| SkizyFTW a răspuns:

Salut! E o problema de la Facebook, asa se intampla la toti. Daca ai Facebook-ul pe telefon poti sa il dezinstalezi si dupa aia sa iti inchizi si sa iti deschizi telefonul. Daca esti pe Calculator iti recomand sa schimbi ora la 2:23 si dupa aia la ora actuala. daca nu te superi... Funda daca te-am ajutat.

| LPCTSTR a răspuns (pentru SkizyFTW):

Fratele meu, auzit ai tu de ordinea cronologica in care sunt postate raspunsurile?
Facebook nu este stricat, si chiar daca ar fi, s-ar fi reparat problema inainte ca tu sa observi.
Cat despre "asa se intampla la toti", presupun ca asta ar trebui sa li se intample si dezvoltatorilor, si echipei de testare, si mie, pana si lui Zuckerberg.
Insa ma impresioneaza faptul ca schimbarea orei (care este "locala", doar tie ti se afiseaza, pentru alte persoane variind in functie de fusul orar) va reusi sa remedieze "problema". Ei bine, daca ai fi fost destul de inteligent, ai fi aflat ca tu odata ce ai trimis informatia catre un server, ora la care informatia a ajuns, este ora lor, nu ora ta (a sistemului; care doar tie ti se afiseaza). Faptul ca fusul orar functioneaza in modul sau, determina Facebook sa calculeze timpul, in acest caz cel in care apare un raspuns/comentariu, in functie de fusul orar, nu in functie de ora ta locala pe care tie ti-o afiseaza sistemul (aici intervin alte influente cum ar fi pozitia geografica pe care GPS-ul o transmite, ora pe care ISP-ul o furnizeaza (pentru ca tu poti avea cea mai eronata ora in sistem, in acelasi timp ISP-ul va da ora corecta), etc.).
In concluzie, documenteaza-te si nu pierde timpul altora.
Si nu mai cere "funde", iti pierzi din credibilitate si pe langa asta, nici macar nu inspira profesionalism (pe care tu se pare ca nu il posezi). Alegerea se face de catre cel care intreaba si are liber drept de a alege cel mai calitativ raspuns, nu trebuie sa il obligi sa iti dea funda (pe ceva eronat in acest caz)

| KoJo07 explică (pentru LPCTSTR):

Erau raspunsuri de la un comentariu. si stiu, trebuiau sa apara in ordine cronologica. dar nu apareau.

| LPCTSTR a răspuns (pentru KoJo07):

Mai, Facebook nu este stricat la acest capitol. Poate nu citesti tu corect ordinea.
Dar stai, ordonarea se mai face si in functie de alte criterii pe care tu le poti selecta in setari.
Mai este si o functie de ordonare, ca de exemplu dupa relevanta, pe care o poti accesa din sectiunea Comentarii a fiecarei postari, deci cel mai probabil ai umblat la acele functii.

| KoJo07 explică (pentru LPCTSTR):

E totul ok. Dupa ce am inchis aplicatia s-a vazut totul cum trebuie.