| LDCCristi a întrebat:

Am vocea urata numai cand citesc la scoala si pun presiune si citesc urat.ce fac ca sa citesc ca acasa clar si frumos.

Răspuns Câştigător
| MitroAlex94 a răspuns:

Trebuie sa te concentrezi un pic si sa nu te mai gandesti ca te asculta cineva.Te uiti un pic la mesajul textului si incerci sa redai cuvindele imprimand in tonul tau ceea ce textul exprima avand in vedere si punctuatia sau daca nu te descurci, in unele locur faci putina abstractie de ele.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate stai sa-ti povestesc ceva, eu mereu imi permit sa ma prostesc cu profesorii, ma rog glume cu bun gust, si cand citesc ceva, schimb vocea de la dialog la dialog, vocea naratorului suna in alt fel. tot ce trebuie sa faci e sa nu folosesti vocea de zi cu zi, sa ai una mai expresiva, virgula si punctul sa nu fie o oprire brusca, sa pui pauza la tonalitate, cand incepi iar modifici tonul. citeste bancurile cu voce tare, asa cum crezi ca ar vorbi personajele de acolowinking

| DanGeorgel2001 a răspuns:

Pai,poate ai emotii in fata clasei, incearca sa citesti mai incet, dar clar, sper ca te-am ajutat, funda?

| Andre_Andreea_1990_oGP4 a răspuns:

Concentreaza-te si gandeste-te ca nu citesti cuiva ci iti citesti tie insati!
Apropo putin exercitiu n-ar stricawinking!