| bogdan324 a întrebat:

Am windows 7 pe un laptop vechi de la Samsung si azi am primit bsod(stop 0x0000007b),pana acum a mers perfect si am multe date pe el asa ca reinstall-ul la windows nu e o solutie pentru mine, am scos bateria de la bios si am tinut apasat butonul de power 20 de secunde dupa iar am bagat bateria, face la fel.Am umblat prin bios si am facut toate setarile posibile, face la fel.Am scos si bagat iar fiecare piesa din laptop, face la fel.Am bootat in toate modurile posibile(safe mode,safe mode with networking, etc etc) face la fel.Am dat automatic repair si system restore, face la fel.Am scanat ram-ul si partitia in care am windows-ul cu chkdsk /f /r /x, face la fel si nu imi arata ca am vreo probleme la vreo piesa.Am incercat sa bag un cd cu windows 7 sa ii dau repair dar imi cere sa intru in windows si nu pot din cauza bsod-ului. Exista vreo cale sa pot recupera datele de pe acel hdd?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de un DVD bootabil cu Linux.
Iti recomand sa descarci fisierul ISO de la Linux Mint, creezi discul DVD, dupa care boot-ezi (pornesti) laptopul de pe acel DVD.
Va aparea Linux Mint in versiunea demo, dar cu care vei putea accesa si salva toate fisierele pe un stick usb.
(e foarte asemanator cu Windows).

Dupa salvarea datelor importante, vei putea reinstala windows-ul.

| bogdan324 explică (pentru Bula):

Cumva merge sa fac treaba si cu un stick? Am unul de 16gb de la Kingston, e foarte bun si n-am avut vreodata probleme cu el.

| bogdan324 explică (pentru Bula):

A mers din prima pe stick, multumesc mult! Si multumesc si celorlarti cu variante similare!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Invatati-va sa nu va mai tineti datele pe HDD. Sunt o gramada de siteuri care ofera gratuit stocare in Cloud. Poti sa scoti HDD-ul si sa-l pui la un PC pe care sa transferi datele sau cu Hiren's Boot cum a mai zis cineva dar trebuie sa ai alt HDD pe care sa le transferi sau stick-uri multe.

| iwefgOficiall a răspuns:

Daca ai putea sa faci rost de un hirens bot cd el are un mini windows care se ancarca an memoria ram tiai putea recupera datele.
Eu am asa ceva.

| BigLike a răspuns:

Scoate hardul si conecteazal la un alt laptop, vei putea salva fisierele iar dupa pur si simplu reinstalezi windows-ul in cateva ore l-ai reparat. Oricum e foarte cald afara asa ca stai in casa cauta tutoriale pe net direct cu modelul laptop-ului tau si dupa ce te-ai informat suficient apucate de treana. SUCCES