| kuviCk a întrebat:

Am windows de aproximativ 8 ani. Vreau sa trec la Linux? Ce imi recomandati? Am auzit ca nu sunt asa de multi virusi pe Linux si ca sunt de mai multe tipuri? gen Ubuntu? Cu ce sa incept? Sfaturi? Oirce?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Acele tipuri se numesc distributii. http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_distribution
Uite aici cam cate sunt(Vezi sa nu te sperii, si retine ca asta nu is toate). Poti incepe cu ubuntu sau cu linux mint. Mie astea mi s-au parut cam cele mai "pretenoase" :D.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce configuratie ai la pc. La un pc mai slabut ar merge xubuntu. Poti descarca xubuntu live, il faci boot-abil pe un stick de memorie si ruleaza fara sa dezinstalezi windows-ul.bagi stick-ul si alegi la pornirea din bios ce os vrei sa mearga.E live, intelegi.
Parerea mea e ca linux e o panarama.Nu sunt jocuri, nu nimic.Internet ca si pe windows si atat.E dificil.Cum vrei tu.

| AlexL28 a răspuns:

Nu e asa greu, Ubuntu e un OS gratis, doar cauta pe Google site-ul oficial, downloadeza-l, si din cate stiu poate functiona in paralel cu Windows, daca nu faci un cd bootabil, dar mai mult nu stiu sa zic tongue