| Bogdan_9316 a întrebat:

Am tot auzit de Ubuntu si Linux, mai exact ce face? ce contine e mai bun ca windows xp. etc.. ce poti face din linux comenzi etc.

Funda!

13 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Vrei sa vezi si sa testezi Ubuntu fara probleme, fa-ti un DVD cu el ca aici:
http://ubuntu.ro/participa/documentatie/instalare/cd-demo/
de aici il descarci:
http://www.ubuntu.com/download/desktop
Rulezi de pe CD cat vrei si de cate ori vrei. Nu se strica Windows-ul.

| TonyTZu a răspuns:

Linux mai exact este primul "windows" al calculatorului pe care il baga aceea de la magazinul respectiv. Nu e mai bun ca xp pentru ca xp e facut de cei de la Microsoft si e mai bun logic.Intr-un cuvant:Linux-ul nu este mai bun ca xp si nu are comenzi. Apropo si eu am avut la inceput Linux si avea niste jocuri idioate si in loc de messenger avea "pinguinul mesager" ceea ce prietenii mei nu aveau deci nu aveam cum sa vorbesc cu ei. Ma rog, Linux-ul nu e prea bun.

| Seby90 a răspuns (pentru TonyTZu):

Esti cam prost, taci din gura.

Linux nu e pentru tine, e mai avansat ca windows, este gratis. Exsita multi developeri si daca nu stii ce pachete sa iei il faci varza. Stai cu windows ca iti e mai usor.

| LDCCristi a răspuns (pentru Seby90):

Ba nu! Linux o fi el bun dar nu pentru calculatorul de acasa.el e foarte bun pe servere.Nu merge pe el aplicatii exe. deoarece el e conceput special pentru servere ca sa nu ia mult din resurse si da e adevarat ca e gratis. daca vrei baga dar nu o sa iti mearga bogdane niste aplicatii de gen exe.

| TonyTZu a răspuns (pentru Seby90):

Asta e parerea mea da nu trebuie sa ma faci prost pentru ca mi-am spus parerea. NU mai discut.

| Seby90 a răspuns (pentru TonyTZu):

Te-am facut prost pentru ca vb fara sa cunosti, deci esti prost.

| TonyTZu a răspuns (pentru Seby90):

Ba tu esti retardat serios. Ca asa iti vine tie sa zici la cine nu cunosti ce e prost. Eu cred ca tu esti prostu'. Si pe deasupra proasta e mata
ca te-a facut. Infectule!

| Eclipse a răspuns:

Tony13, se vede ca nu stii mai nimic despre linux, eu am lucrat, am testat si inca testez diferite "distributii" Linux este un sistem de operare, avansat, care a fost si este folosit pentru servere in special. De prin 2008 parca au inceput sa apara "distributii", adica linux cu interfete grafice prietenoase, cum ar fi Gnome, KDE etc. Per total Linux este superior Windows-ului, singurul minus este ca unele companii mari, nu ofera prea mult suport pentru el, ai sute de aplicatii gratis, jocuri, aplicatii pentru office, skype cam tot ce ai nevoie. A da si inca ceva, fara virusiwinking.

| TonyTZu a răspuns (pentru Eclipse):

Daca este folosit pentru servere asta nu il face mai bun. Parerea mea

| Seby90 a răspuns (pentru TonyTZu):

Esti chiar prost, chiar te simti laughing

| TonyTZu a răspuns (pentru Seby90):

Da simt un handicapat prin preajma care tot comenteaza.

Si cu asta am incheiat discutia

| Seby90 a răspuns (pentru TonyTZu):

Awww, te duci la mami? :\

I just feed upon the weakling's tears.

| TonyTZu a răspuns (pentru Seby90):

Da ma duc la bunicata.