| anonim_9203 a întrebat:

Amum o saptamana mi-am activat pe telefon Wbenwak de la cosmote si am internet nelimitat ca la froc. pe lanca faptul ca merge foarte prost nu imi merge youtube. se incarca 5 minute si merge 10 secunde. mentionez ca am un Samsung galaxy y duos. va rog sa ma ajutati si sa-mi explicati pasii pe care trebuie sa-i fac. am vaut la unele telefoane ca apare in loc de e, H. poate e din cauza aia, spuneti-mi cum sa-l dau pe H. multumesc! dau funda!

Răspuns Câştigător
| radu75 a răspuns:

Problema ta e aplicatia youtube preinstalata pe telefonul tau. sterge si descarca noua varianta de pe google play. acum referitor la chestia cu E si H de sus de la semnal retea. E vine de la EDGE - Exchanged Data Rates for GSM Evolution - are la baza standardul GPRS si a fost clasificata (fals, as zice) de generatie 3 (3G) deoarece permite viteze de transfer de pana la 473.6 kbps. Daca un telefon este compatibil EDGE poate fi folosit pentru a transmite/receptiona mesaje email cu atasamente de mari dimensiuni ori navigare pe pagini de internet care necesita viteza mare de transfer. Celulele retelelor GSM trebuie modificate pentru a fi compatibile cu acest protocol si acoperirea poate lasa de dorit in unele zone. Este o optiune buna in "portofoliul" oricarui telefon inteligent. faptul ca tie nu ti apare decat E denota faptul ca esti intr o zona in care semnalul de date e foarte slab de asta si incarca site mai incet. daca te duci intr un loc unde semnalul e mai bun si ai si 3g se schimba treaba merge bine. acum sa vedem si ce inseamna H acela, vine de la HSDPA - High Speed Downlink Packet Access - are la baza tot tehnologia 3G. Este de fapt un upgrade de viteza al 3G-ului initial - vitezele sunt de pana la 7.2 mbps (teoretic, dar numai 3mbps in practica, dar totusi suficient pentru a vedea stream video live pe mobil). Celulele GSM ale furnizorului trebuie sa fie upgrade-ate pentru a suporta protocolul, asadar, in Romania cel putin, acoperirea lasa de dorit (marile orase). lamurit? astept raspuns daca ai descarcat noua aplicatie youtube de pe google play si sa ne spui daca merge bine!

| anonim_9203 explică (pentru radu75):

Multumesc o sa incerc

| anonim_9203 explică (pentru radu75):

Am facut ce ai zis dar tot la fel

4 răspunsuri:
| flyer90 a răspuns:

H este de la tipul de retea, fiind mai rapid decat E. Nu poti sa il dai tu pe H, se muta automat atunci cand are reteaua disponibila (nu e disponibila peste tot, din contra).
Webnwalk este si un internet mai slab de la cosmote, ar trebui sa incerci mobile internet.
Am avut internet cam un an de la cosmote si nu am fost prea multumit.

| DANEMERNIC a răspuns:

Lipsa 3G-ului face ca youtube-ul sa mearga intrrupt.