| MissxD a întrebat:

ANDROID - Clean Master, CCleaner, 360 security, ANTIVIRUS... din propria voastra experienta: credeti in eficienta acestor programe? Argumentati. Eu, una, nu cred (momentan)

2 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

CCleaner folosesc. Doar pentru cookies, internet history, unele fisiere temporare. E util pentru calculatoare cu memorie mica

| FaraNume77 a răspuns:

Depinde ce te astepti de la aceste aplicatii sa faca. Pot fi chiar inutile si sa consume baterie si ram degeaba pentru ca majoritatea ruleaza in fundal. Tu trebuie sa stii ce fac si daca iti folosesc sau consuma bateria la tel. degeaba. De exemplu eu folosesc Ccleaner pe Android si P.C. pentru a sterge istoria browserelor, fisierele cookie si alte fisiere care rezulta din folosirea aplicatiilor si care in scurt timp se aduna iar lucru care este ceva normal. Antivirusi pentru Android depinde daca ai nevoie, mare lucru nu stiu ce fac, verifica la ce au acces aplicatiile sau poate limita accesul aplicatiilor si alte functii de genul. Mai sunt si aplicatiile gen BaterrySaver care mare lucru nu fac Daca vrei sa te tina bateria setezi luminozitatea mai slaba la display, dezactivezi wi-fi/bluetooth/gps cand nu le folosesti, dezactivexi animatiile(cam asta fac si aplicatiile astea) si dezactivezi aplicatiile care consuma multa baterie sau le inlocuiesti. Mai sunt si modurile power saving cum e la Samsung care pe langa asta limiteaza performantele procesorului pentru a economisi baterie.