| DavidG9090 a întrebat:

Ar merge placa video rtx 2060 d6 gddr6 12gb cu sursa Sursa OCZ FirePower CoreXstream CXS500W 500W, procesor i5-6400 2.70ghz, 32 gb ram ddr3, placa de baza h170-plus d3?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Putin cam puternica RTX 2060 pentru 6400, dar daca asta nu e o problema pentru tine, merg.

https://pc-builds.com/......ral-tasks/

Singurul dezavantaj pe care il vei avea, e ca procesorul va fi folosit la maxim in unele jocuri, iar placa video nu o sa treaca de ~55% (depinde mult de joc/software).

Ce ai putea face, e sa alegi o placa video putin mai slaba si mai ieftina, si sa adaugi un procesor putin mai potent (6600 de ex).
Atunci s-ar mai echilibra balanta si ai obtine cu cateva fps in plus (vor fi 600MHz in plus la procesor).
INSA nu e necesar sa faci asta acum.
Poti lua acum RTX 2060, si peste vreun an, cand mai strangi ceva, schimbi procesorul cu 6700K.

***********************************
Sursa e la limita, dar merge in configuratia actuala (cat timp nu incerci cresterea frecventelor la placa video, nu ai 7-8 ventilatoare in PC, sau 4 unitati de stocare, si o gramada de RGB).

Eu as schimba-o in viitorul apropiat cu ceva de 650W, pentru a-mi asigura upgrade-uri. (nu orice brand!)

Cauta (noua sau SH) orice sursa Seasonic, Corsair, CoolerMaster, Sirtec, Antec, Silverstone, Phanteks, Asus, BeQuiet, EVGA, Cougar sau in cel mai rau caz: MSI, Chieftec, Thermaltake sau SilentiumPC.

Stai departe de Gigabyte, chiar daca ti se pare cunoscut numele.

| DavidG9090 explică (pentru NLS):

O sa îmi iau sursa de 650w de la corsair

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Una dintre cele mai nasoale combinatii pe care le-am vazut.
Sursa pica din start, gandeste-te la altceva.
Si daca vrei doar pentru gaming, iti ajung 16 gb!
Si daca tot mergi pe rtx, mergi si pe pce 4.0!

| NLS a răspuns:

Deasemenea, DACA nu ai inca sistemul, e recomandat sa mergi pe ceva mai nou.

un i3-10105F consuma mai putin curent decat i5-6400, si e mai performant cu 30%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai i5 cu 2, 70ghz interesant;;) eu am i5 cu 4ghz si cu 128gb ram si cu 10tb ssd :)) si o carcasa din asta https://www.google.com/......ps?/search dar raspunsul la intrebarea ta este da.