| zxzx a întrebat:

Ar pute inlocui un iPad un laptop?

Da sau nu, argumentati.

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

In primul rand sa discutam despre pret. La nivelul pietei noastre gasesti un laptop mai mult decat bun la un pret de 2.000 lei si care, din punct de vedere al caracteristicilor, este mult peste un terminal MID. iPad 2, in schimb, are un cost care incepe de la 2.500 de lei.

Un alt plus al laptopului, deocamdata, este DVD reader-ul. Este de inteles ca noul iPad este mai usor de transportat si da mai bine la o intalnire sa scoti un astfel de gadget decat un laptop, dar totusi utilitatea lui este limitata.

Putem spune ca greutatea ar fi unul din avantajele ultimului gadget scos de Apple. Daca sunteti genul de persoana care ar tendinte de a salva foarte multe informatii, inseamna ca, din cand in cand, trebuie sa mai folositi si un CD/DVD writer pe care niciun tablet PC nu-l are.

Tastatura virtuala are dezavantajele ei

Daca discutam despre scrierea unui e-mail mai lung, nu este prea avantajoasa folosirea unei tastaturi virtuale, mai ales ca toate acestea au un timp de raspuns care jeneaza atunci cand volumul de text este destul de mare. Nimic nu se compara cu senzatia unei tastaturi fizice sub degete, cand lucrezi. Pe acelasi principiu, putem spune ca nici Acer Iconia nu va avea prea mare succes in fata laptop-urilor "stil vechi".

Un subiect sensibil pentru tablete este capacitatea de stocare. Cel mai darnic model are 64 GB, mult sub dotarile unui laptop din zilele noastre. In cazul unei persoane care are tendinta sa tina totul intr-un singur loc, pana si 250 sau 320 GB (cum au mai toate laptopurile cu un pret de pana in 2.500 lei) par insuficienti cateodata. Aceasta afirmatie ar putea fi combatuta foarte usor cu argumentul "hard disk extern" sau serviciile de "cloud computing".

La fel de usor puteti combate si plusul urmator pe care-l au laptopurile: porturile USB. Unele laptopuri au 4 porturi USB 2.0, altele acum au 2 USB de tip 3.0, mult mai rapide. iPad 2 nu are niciunul, dar are adaptoare pentru asa ceva. Cu toate acestea, de ce am da bani in plus pentru ele?

Multitasking? Doar dimineata!

iPad 2 nu are multitasking, ceea ce este un mare minus pentru Apple. Daca vreti sa ascultati muzica si sa mai umblati cu o alta aplicatie este practic imposibil. Singurul multi-tasking permis cu un iPad este, cu riscul de a parea foarte rautaciosi, sa ascultati stirile la un radio online si sa carati cana de cafea pe el, dimineata.

Bateria iPad2 este un minunat plus pentru aceasta comparatie, autonomia gadgetului ajungand pana la peste 10, 5 ore. In schimb, sunt prea putine laptopuri care depasesc o autonomie de 5 ore. Acest avantaj vine si cu un revers al medaliei, tot bateria de pe iPad 2, cea care traieste mult, este sigilata si neinlocuibila.

8 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

În nici un caz!
Singurul dispozitiv care poate înlocui cu succes un laptop este Microsoft Surface, adică asta: http://www.pcgarage.ro/tablete/microsoft/surface-32gb-windows-rt/

| laptopnews a răspuns:

Nu in totalitate! Daca ii pui ceva accesorii, s-ar putea sa iti lase impresia unui mini-laptop! happy
Depinde foarte mult de activitatile pentru care e folosit!

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nuuuuuuuuuu,la pretul ipad-ului un laptop echivalent ca suma de bani sterge pe jos cu el

| Seby90 a răspuns:

Ar putea, dar totul depinde la ce folosesti tu laptopul.
Browsing/filme/poze/messaging, da, jocuri file manager, etc nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Laptopul are functii mai multe decat ipad-ul, este mai rezistent, poti face up-date la multe componente si se repara mai repede decat un ipad.

| Analiaa a răspuns:

NU! un laptop e mai util! mai mai...cu un ipad nu potii da web ii naspa

| Seby90 a răspuns (pentru Analiaa):

Uhh, ba da, poti...

| Ursu1995 a răspuns:

Nu!